| Razvan1lol a întrebat:

Cine are dreptul de " a se baga " in contractul de donatie? Nu am frati/surori, insa donatorul are o sora. Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de donatie pate fi atacat de cei interesati, respectiv cei din familia donatorului (cel ce face donatia), mai ales dupa decesul donatorului, daca prin donatie au fost pagubiti.

| Lioana a răspuns:

Oricine are drept de mostenire legala poate ataca un act de donatie.
Sora donatorului are drept de mostenire legala si poate ataca actul doar daca donatorul nu are copii si nici parinti.

| Crackman a răspuns:

Nimeni

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal a explicat, dar eu am sa spun mai exact.
Actul de donatie poate fi atacat de:
1. Urmasii donatorului, daca donatorul nu le-a lasat cel putin 25% din averea lui, ceea ce reprezinta partea rezervatara a mostenirii. Mai popula, copiii nu pot fi dezmosteniti decat cu 75% din averea parintilor.
2. Tot urmasii pot sa atace actul de donatie, daca ei considera ca donatia a fost facuta de:
- o persoana inapta din punct de vedere medical sa semneze un asemenea act;
- sub presiune;
- alte motive prevazute de lege.
3. Persoanele cu vocatie succesorala: rudele pana la gradul IV pentru aceleasi motive ca la pct.2

| mi25 a răspuns (pentru mi25):

Citeste "mai popular"