| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva de la cate saptamani de sarcina se poate iesi in concediu de risc (daca se aproba)? Medicul de familie mi-a spus ca la 14 saptamani, HR societatii mi-a spus ca la 16 saptamani, iar medicul ginecolog imi face scrisoarea maine, avand 13 saptamani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un termen in acest sens in OUG nr. 96/2003
privind protecţia maternităţii la locurile de muncă, Normele de aplicare a acesteia si nici in OUG nr.158/2005, privind concediile medicale, toate cu md. si compl. ulterioare.
Cu toate acestea poate trece un termen de mai multe saptamani, de la data cand salariata anunta angajatorul ca este gravida, prezentand dovada de la medicul de familie si pana ii va fi acordat acest concediu, avand in vedere ca este necesara parcurgerea unei proceduri destul de complicate.

| Paula2018 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Am inteles de la HR ca dureaza o saptamana pana o sa fie gata, insa societatea este pro concediu risc si nu o sa se puna problemare de aprobare.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Atunci la 13 ca oricum iti va da medical unul din cei 2 medici.

| Elelei a răspuns:

Medicul ginecolog decide, nu HR. El vede ce este in organismul tau si care este riscul.