| Bughi a întrebat:

Sunt incepator in domeniul asta si am o nelamurire in legatura cu "timbru de mediu". Doresc sa cumpar o masina, mai exact este vorba despre Mazda 6 (fabricata in 7 / 2002). Masina este inmatriculata in Arad (eu sunt din Timisoara), am vazut anuntul pe internet si proprietarul a precizat "taxa nerecuperata". Doresc sa stiu daca eu trebuie sa platesc acea taxa pentru masina, sau mai exact, ce trebuie sa platesc eu (in afara de valoarea masinii, bani care ii dau actualului proprietar, evident). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca masina a fost inmatriculata in perioada 2007-2001 si taxa de inmatriculare nu a fost recuperata atunci nu va trebui sa platesti tu timbrul de mediu.
Va mai trebui sa platesti cateva zeci de lei pentru numere, ITP la RAR (daca este expirata), rovignieta, impozitul anual (daca nu este platit de actualul proprietar) sau numai diferenta pana la sfarsitul anului, precum si asigurarea de raspundere civila (RCA).

| Bughi explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns happy

1 răspuns: