| Florentin100000 a întrebat:

Buna ziua TPU,am si eu o intrebare,eu am o casa cu un etaj,intrebarea mea e urmatoarea, se poate vinde etajul separat? si daca da care ar fi procedura si ce acte trebuie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca este intrare separata la etaj ori esti de acord sa intre pe la parter si este de acord si cumparatorul. De asemenea trebuie ca imobilul (casa si terenul aferent) sa fie inscrise in cartea funciara.
Ai nevoie de actul de proprietate asupra casei si certificat de atestare fiscala. Dupa ce ai stabilit conditiile vanzarii cu cumparatorul te duci la un notar public si acesta va solicita extrasul CF pentru autentificare si va stabili data la care vei incheia contractul de vanzare-cumparare cu cumparatorul.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Sigur ca da, dar te sfatuiesc sa blochezi intrarea de la parter la etaj, ca sa nu ai surprize. Trebuie sa ai scari exterioare pentru etaj. Referitor la acte, intreaba pe cineva specializat. De exemplu, la notariat.