| Allexxxxx0 a întrebat:

Buna ziua, urmează sa îmi expire buletinul dar pașaportul și permisul sunt încă valabile eu sunt stabilit in alta tara dar as vrea sa merg acasa câteva zile, intrebarea este dacă vreau sa merg cu masina pot sa trec vama și mai ales dacă conduc in Romania și prezint doar permisul de conducere sau pașaportul, se întâmpla ceva? Iar dacă zbor cu avionul pot sa trec de controlul de securitate doar cu pașaportul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti reveni cu masina in Romania fara probleme, cu pasaport si permis de conducere aflate in termenul de valabilitate.
La fel poti veni si cu avionul.

| Allexxxxx0 explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu primesc vreo amenda sau ceva, pot sa conduc linistit?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Allexxxxx0):

Sigur ca nu primesti amenda pentru acte, poti primi doar daca ai comite vreo fapta care constituie contraventie la circulatia rutiera, asa ca vezi cum conduci.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu mai am buletin de foarte multi ani, dar vin in tara cu pasaport roman sau il arat pe cel strain si nu am avut niciodata probleme la vama.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasaportul in sine e un document care iti permite calatoriile in alte tari, nu buletinul. Asa ca atat timp cat ai pasaport e irelevant buletinul.

| Tputpu35 a răspuns:

Din ce tin eu minte pentru faptul ca ai permisul suspendat vei lua doar o amenda, iar de mers cu avionul doar cu pasaportul mai mult ca sigur poti merge, dar cel mai bine intreaba la o firma precum wizz air sau esky