| andu57 a întrebat:

Buna ziua!

Va rog ajută-mă cu următoarea speță.
M-am mutat de un an jumatate intr-un complex nou de blocuri. Odata cu apartamentul am achiziționat si un loc de parcare suprateran care nu este construit nici pana in ziua de azi. Am primit temporar un loc in parcarea subterana, dar fara nimic la mana sau nimic oficial. In tot acest timp am tot fost mutat din loc in loc in ideea ca lumea isi cumpara locuri la subteran si le revendica.

Acum intrebarea mea este, eu ce pot sa fac legal administratiei ca sa ii fortez sa imi atribuie un loc de parcare oficial? Mentionez ca in cotractul de vanzare cumparare este trecut locul de parcare, chiar si o schema a acestuia, dar acesta fizic NU EXISTA SI NU PARE CA VA EXISTA VREODATA.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soliciti vanzatorului sa-ti atribuie locul de parcare si, daca nu poate, sa-ti restituie partea din pret aferenta locului de parcare. Daca nu o face poti sa-l dai in judecata.

| Simpatic a răspuns:

Ai nevoie de Instanta, vrei nu vrei, nu vad altfel cum ai putea sa ii obligi la ceva ce nu au onorat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii dai in judecată

| sierra1 a răspuns:

Zice contractul un termen clar de finalizare a parcării și mai zice el ce include "suprateranul" ăla?

| mihai69 a răspuns:

ANPC - îi reclami.
Dacă nu rezolvi, plângere penală pentru înșelăciune.