| white30angel a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Situatia este urmatoarea:
Mama mea este casatorita cu tatal meu de 16 ani. De cateva luni incoace(aproximativ 3), datorita tatalui meu care a devenit tot mai neglijent si nepasator, datorita problemelor grave din familie mama a hotarat sa initieze actiune de divort.
Odata cu initierea acestei actiuni a inceput calvarul: Aceste ne ameninta cu moartea in fiecare zi, ne tine sub un stres continuu si incearca cu orice pret sa o distruga pe mama din punct de vedere psihic. De aseamenea, el incearca sa o de-a afara pe mama de la serviciu pentru a ne obliga pe noi toti sa ramanem la mana lui.
Scandalurile exista in aproape fiecare seara, acesta este violent, consuma bauturi alcoolice, face scandal si ne adreseaza injurii si cuvinte jignitoare atat mie cat si bunicii si mamei mele.
Problemele s-au agravat, si am apelat la politie pentru a-l linisti insa nu am rezolvat nimic. Datorate acestor probleme tin sa precizez ca ne este afectata in mod direct si indirect atat dezvoltarea mea cat si a fratelui meu, dezvoltare psihica(MAI ALES), fizica si sociala. Traumele produse de acesta asupra mea imi afecteaza viitorul si viata in societate. Ca urmare a stresului cauzat de acesta am ajuns la spital cu probleme cu inima(risc al preinfarctului, tahicardie grava) toate datorate stresului cauzat de acesta.
Bunica mea fiind proprietar si mama fiind trecuta pe titlul de proprietate doar ca mostenitor, s-a apelat si la depunerea unei cereri pentru evacurea acestuia, insa cu o solutionare prea tarzie, 23.11. 2012, ceea ce ar insemna un calvar pentru noi, intrucat ne distruge vietile! A continua sa traim cu acest om inseamna a ne distruge vietile! Ne este frica sa stam in casa datorita comportamentului sau violent, mamei mele ii este frica sa mai mearga la servici intrucat acesta o urmareste si chiar a mers peste ea si a bautut-o!
Cum am putea actiona in aceste situatii prezentate? Pot beneficia de un certificart care sa dovedeasca traumele psihice? Cum il putem evacua pe acest om din locuinta?
Va multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aveti doua posibilitati legale, pot fi folosite ambele concomitent:
-O plangere penala pentru lovire si alte violente (art.180 Cod penal), citez:
"ART.180. Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
1^1 Faptele prevãzute la alin. 1 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendã.
Lovirea sau actele de violenţã care au pricinuit o vãtãmare ce necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã.
2^1 Faptele prevãzute la alin. 2 sãvârşite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la unu la 2 ani sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate. În cazul faptelor prevãzute la alin. 1^1 si 2^1 acţiunea penalã se pune în mişcare şi din oficiu.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã, producându-şi efectele şi în cazul în care acţiunea penalã a fost pusã în mişcare din oficiu."
-O actiune in justitie pentru obtinerea unui ordin de protectie, conform Legii nr.217/2003, republicata in 2012. Modelul de cerere este in anexa la aceasta lege. Acest ordin de protectie se poate da pentru o perioada de pana la 6 luni si se judeca destul de repede. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteti beneficia de certificat medico-legal. Daca actiunea de divort a fost inaintata, mama ta poate merge la tribunal, si poate sesiza situatia. Puteti depune chiar si plingere penala impotriva lui.D-l Ioandelasal aici pe TPU, te poate lamuri exact si legal cu tot ce aveti de facut.Mult noroc.

Răspuns utilizator avertizat
| Petrica44 a răspuns:

Am citit cele de mai sus si m-am crucit! Cum pot organele de politie, sa nu dea curs reclamatiilor, care s-au facut in acest caz? In toata lumea copiii si femeile in special, sunt protejati de lege, indiferent de natura traumelor.Totusi duceti-va din nou la politie si depuneti inca o plangere, amintindu-le asa cum spune si "laurlaury" de tragedia din dorobanti, apoi la protectia copilului. Imposibil sa nu se rezolve ceva. Locul acestor bestii cu chip uman, este dupa gratii pentru vecie!sadDumnezeu sa fie cu voi!

| AlbaAura a răspuns:

Faceti sesizare la Protectia copilului si cereti consiliere de urgenta. Dumnezeu sa va apere de rau.