| lungumihai69 a întrebat:

Buna ziua va rog sa ma ajutati intr-o problema, sant o persoana cu handicap, s-i mia am cumparat un scuter electric pe trei roti cu toat accesorile faruri, semnalizari. intrebarea mea este pot sa circul pe soselele noastre Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| zuzualina a răspuns:

Depinde de handicap, de obicei nu.

| lungumihai69 explică (pentru zuzualina):

Am aputate ambele picioare gradul 1 politia imi da voie?

| zuzualina a răspuns (pentru lungumihai69):

Poți lua legătura cu Poliția din oraș. dacă îți dă voie, există unele riscuri cu șoferii moderni.
Sfatul meu: limitează-te la trotuar.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula pe drumurile publice ai nevoie de permis de categoria AM sau B1, depinde de caracteristicile triciclului. Pentru permis trebuie sa faci o scoala de conducere si sa sustii examenele. Si pentru toate astea ai nevoie de avizul medical, ca esti apt de a conduce si nu cred ca o sa-l obtii, dar poti incerca, n-ai nimic de pierdut.

| Gabossss95 a răspuns:

Imi pare rau pentr-u tine! Sosele, nu prea cred eu zic ca poti circula cu scuteru electric pe trotuar ca tot omu pe sosele nu prea cred ca poti pe sosele acum nu stiu cum sau ce scuter ai happy pentr-u ca si eu cunosc un om care are scuter electric si na e ceva genu un scaun pe rotile ceva de genu (e doar un ex) acum nu stiu cum arata scuteru electric al tau! dar in cel mai bun caz ia-o pe trotuar multe pericole se afla in trafic!

| lungumihai69 explică (pentru Gabossss95):

Salut e un scuter dotat cu tote necesare pentru a circula pe sosea, intrebarea e, politia, legea imi da voie? mersi

| Gelu16 a răspuns:

Sotia mea are de mai bine de un am un astfel de scuter electric pentru persoane cu handicap cumparat din Bucuresti (www.step2.com.ro). Circula peste tot, inclusiv pe sosea, nu trebuie carnet, nu trebuie nimic.
Dupa cum stiu eu, acesta este considerat scaun cu rotile si are acelasi regim.