| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, ma confrunt cu urmatoarea problema: parintii mei au fost dati in judecata de vecinii din stanga, deoarece ei si-au facut cadastrul prin 2017, iar la masuratoare, i-a spus expertului ca acestia au 0.40m din deschiderea noastra spre strada. In '77 cand parintii mei au cumparat terenul si imobilul, deschiderea la poarta in acte este de 5, 80m; parintii mei nu au cadastru deoarece a fost curte comuna, iar pentru a face cadastru trebuie sa facem cu vecinii din dreapta (proprietatea e despartita printr-un gard de cand acestia s-au mutat), iar acesti vecini nu au bani pentru cadastru si ar trebui sa le platim noi deoarece nu putem face separat de ei. Un expert in masuratori, pus de instanta, a venit la fata locului si le da dreptate vecinilor deoarece noi nu avem cadastru si nu doreste sa ia in considerare actul nostru de proprietate din '77. Intrebarea mea este, daca in acest moment cu procesul in derulare, parintii mei isi fac cadastru pe teren, iar deschiderea la poarta este de 5, 80m; procesul mai este valid? Ce se poate face intr-o situatie ca aceasta? Va multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui procesul a fost initiat de vecinii din stanga, care revendica o parte din teren iar intre voi si vecinii din dreapta exista gard. Ma intreb daca mai aveti 5, 80 m daca vecinii din stanga obtin cei 0, 40 m. Daca mai aveti atunci puteti face documentatia cadastrala si in proces sa fiti de acord cu cererea vecinilor si procesul se va termina repede.
Daca nu va raman atata atunci n-are rost sa faceti documentatia si nici nu se poate face inainte de terminarea procesului.

| UnUtilizator11113 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai aceasta e problema, daca vecinii obtin acei 0, 40m; noi nu mai avem 5, 80m, ramanem cu 5, 40m deschiderea la strada.

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnUtilizator11113):

Atunci trebuie sa asteptati terminarea procesului, cum de altfel ti-am spus si in primul raspuns.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se poate suspenda procesul, la cerere pentru intabulare, dar va trebui sa dovedești in instanță ca ai început acest lucru la notariat. Daca aștepți pana se încheie procesul actual si el câștiga, este mai greu de a intabula, expertul care va veni posibil sa nu intre cu măsurătoarea peste porțiunea de 0, 40 m intru-cat vecinul care i-a castigat nu-i va permite, si nici el nu trece peste o decizie a justiție. Vorbește cu un notar, nu cu un avocat. Avocații sunt mai corupți decât notarii si îți va spune ce e de făcut. Succes!