| Girly97 a întrebat:

Ca proaspata angajata pentru prima oara in viata, ce contributii trebuie sa platesc lunar la stat?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contributiile la fondurile speciale si impozitul pe salariu se retin din salariul tau si sunt virate apoi de catre angajator. Acestea sunt contributia de asigurari sociale (pentru pensie), contributia la sanatate si impozitul pe salariu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pensie, somaj, sanatate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt multe, CAS, CASS, pentru ajutor de șomaj. Dacă este corect, le plătșește angajatorul reținând din salarul dtale, și plătind unde trebuie. Pe fluturașul de plată ele vor fi menționate.

| flixbuster a răspuns:

Folosesti URL-ul acesta (modifici la final in loc de 2000 cu salariul tau net):

http://www.calculatorsalariu.ro/simulare-net-la-brut/2000

Poti observa cam cat din munca ta se duce la stat (toate darile sunt platite de angajator in numele tau): pentru 2000 lei la tine in mana, angajatorul scoate in total 3486 lei din buzunar deci statul incaseaza 1486 lei.

Mai da si altora si vezi cu cine votezi;)

| Ralena a răspuns (pentru flixbuster):

Macar acum le-au pus toate pe fluturas si vad si angajatii cam ce taxe platim, si ce taxe am platit de fapt intotdeauna, doar ca ei nu stiau.

| flixbuster a răspuns (pentru Ralena):

Pariu ca unii nici acum nu stiu. Eu stiam si inainte despre costul total al angajorului (sau fondul de salarii) fata de brut si fata de netwinking

Fluturas nu mai primesc de ani de zile.

Pana cand nu va primi angajatul toti banii in mana (sau pe card) si sa plateasca el cu manuta lui tremuranda darile la stat (cred ca in USA e asa?), nu cred ca va pasa cuiva prea tare sa stie darile la stat. Coreleaza asta si cu obiceiul pietei muncii de la noi unde se negociaza netul (poate la stat sa vorbeasca de brut) si cam asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru flixbuster):

Nu pun pariu, c a sunt convinsa ca nu stiu nici acum, dar macar acum le mai poti arata happy. Da, si eu sunt pro variantei de a merge omul cu banutii lui sa plateasca si astfel sa existe si niste cheltuieli deductibile, gen izolatul casei, etc, si atunci poate se mai maturizeaza financiar fiecare din noi.

| Daniel323 a răspuns:

Poate vine sfarsitul lumii cu o zi inainte de plata contributiilor si scapi.

| Bizon95 a răspuns (pentru Daniel323):

Si eu vreau zombii
chiar am plan de evacuare, ma duc la Ambasad Americii, aia sigur sunt mult mai pregatiti decat romanii rolling on the floor

| PeggyRock a răspuns:

Contribuțiile la stat le plătește angajatorul. Tu nu plătești nimic. Toate contribuțiile plătite le lei vedea pe fluturașul de salariu.