| Edy_Puscuta_1995 a întrebat:

Care ar fi consecintele neplatii taxei de mediu pentru o masina? vreau sa achizitionez un Hyundai Tucson si as vrea sa stiu ce se intampla daca nu platesc taxa aceea...motivul ar fi k valoreaza jumate de masina

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti timbrul de mediu nu vei putea inmatricula masina si astfel nu vei putea circula legal cu ea pe drumurile publice.
Circulatia cu o masina neinmatriculata constituie infractiune conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu platesti taxa inseamna ca nu o poti inmatricula si dupa cum stii sa umbli cu o masina neinmatriculata inseamna infractiune