Întrebare recomandată | Robert_Lupu_1998 a întrebat:

Salut, vreau sa-mi achiziționez o masina si vreau sa stiu care sunt taxele ce trebuie plătite in cazul unei masini deja înscrise pe Romania, dar si cele de import. Rog seriozitate si răspunsuri de actualitate, in special in cazul taxei de mediu.

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ok, am crezut ca vrei valorile taxelor si asta nu poate nimeni fara date. Taxa de mediu NU s-a scos. Este un proiect de lege de a o modifica sub forma unui impozit anual dar atat, se merge cu taxa veche cum se stie. Ce este sigur e ca se recupereaza cu cerere la fisc, fara instanta ca pana acum, si iti da inapoi in 5 rate / 5 ani. Pericolul este sa cumperi una cu nr de RO cu taxa platita si pana o vinzi tu la altul vechiul proprietar isi ia banii inapoi. Cand o dai pierzi la pret ca cel ce o cumpara trebuie s-o plateasca din nou, tu nu mai poti face dovada platii ca nu-ti mai da adeverinta. Daca esti tanar orice masina iei e bine s-o treci pe care-i mai batran. Numai RCA poate fi de ex caz concret -pentru 25 de ani = 1600 / pentru 65 = 350, la un motor de 1, 6 L acum 3 ani. Nici un deranj. Succes!

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In special pentru taxa de mediu ai calculator on line. Si pentru toate taxele - RCA + taxa la fisc + RAR. Daca vrei seriozitate fii serios si cauta singur nominal pe masina si persoana. Noi nu stim ce masina inca nu ti-ai luat tu.

| Robert_Lupu_1998 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc de raspuns domnule, este un raspuns ciudat totusi. Nu am cerut sa mi fie calculate, am întrebat care sunt si ma intereseaza in special cea de mediu pentru ca se bat in cap mai multe informații cum ca aceasta s ar fi anulat, ba ca nu s-a anulat. Citiți cu atenție întrebarea. Multumesc si sper sa nu deranjez prin raspuns

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Robert_Lupu_1998):

Ok, am crezut ca vrei valorile taxelor si asta nu poate nimeni fara date. Taxa de mediu NU s-a scos. Este un proiect de lege de a o modifica sub forma unui impozit anual dar atat, se merge cu taxa veche cum se stie. Ce este sigur e ca se recupereaza cu cerere la fisc, fara instanta ca pana acum, si iti da inapoi in 5 rate / 5 ani. Pericolul este sa cumperi una cu nr de RO cu taxa platita si pana o vinzi tu la altul vechiul proprietar isi ia banii inapoi. Cand o dai pierzi la pret ca cel ce o cumpara trebuie s-o plateasca din nou, tu nu mai poti face dovada platii ca nu-ti mai da adeverinta. Daca esti tanar orice masina iei e bine s-o treci pe care-i mai batran. Numai RCA poate fi de ex caz concret -pentru 25 de ani = 1600 / pentru 65 = 350, la un motor de 1, 6 L acum 3 ani. Nici un deranj. Succes!