| MariaGiurgiu a întrebat:

Care este cel mai ieftin divort din Bucuresti? Stie cineva cat costa un divort? La avocati mi-au spus ca este peste 500 de euro iar la notar mai ieftin de 300 de euro nu am gasit. Noi suntem de acord dar vrem ceva mai ieftin. Ce alte variante mai am? Ma intereseaza un divort ieftin. Stie cineva cat costa divortul la mediator? O fi mai ieftin acolo?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca la primaria de sector, cred ca este mai ieftin decat la notar.
Cat prveste cel mai ieftin divort acesta este prin judecatorie, dar dureaza mai mult. Daca este de comun acord poate dura cca 3-4 luni iar daca nu este prin acord se poate face doar prin judecatorie. Nu este nevoie de avocat, mai ales daca este prin acordul partilor. Taxa judiciara de timbru este de cel mult 200 lei.

| MariaGiurgiu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, dar am uitat sa spun ca avem si un copiul mic. La primarie se putea doar daca nu aveam copil minor. Iar la judecatorie este destul de complicat cu cereri si termene si trebuie sa stii si legea, nu este asa de simplu. Am fost si am intrebat si mai rau m-au speriat doamnele de acolo.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariaGiurgiu):

Nu exista divort mai ieftin decat la judecatorie, apoi primarie si apoi la notar. Mediatorii nu au dreptul sa faca procedura de divort.
Si fiind divort cu copil minor atunci se poate face doar la judecatorie si la notar, daca este cu acordul partilor si acestea se inteleg asupra tuturor aspectelor, conform Codului civil, citez:
"(2)Divorţul prin acordul soţilor poate fi constatat de notarul public şi în cazul în care există copii minori născuţi din căsătorie, din afara căsătoriei sau adoptaţi, dacă soţii convin asupra tuturor aspectelor referitoare la numele de familie pe care să îl poarte după divorţ, exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi, stabilirea locuinţei copiilor după divorţ, modalitatea de păstrare a legăturilor personale dintre părintele separat şi fiecare dintre copii, precum şi stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor."
Daca nu se inteleg atunci divortul poate fi facut numai prin judecata.

| PetruM a răspuns:

Sora mea a divorțat fără bătăi de cap, mai ieftin ca la notar, cu niște tipi pe care ți-i recomand. Ei fac documentația ei fac tot, sora și cumnatul meu doar au semnat și atât. Nu știu exact cât a costat, că este aproape un an de atunci, dar în orice caz foarte ieftin. Dacă vrei poți să îi întrebi chiar tu: http://academiademediere.ro/divort-ieftin-si-rapid-in-bucuresti/

| PetruM a răspuns:

Actele de identitate, certificate naștere/buletine copii după caz, certificatul de căsătorie și adeverințe de salariu/venit.

| MariaGiurgiu explică (pentru PetruM):

Si ca durata aveti idee la ce sa ma astept?

| PetruM a răspuns (pentru MariaGiurgiu):

Tot cam ca la notar, o lună, maxim două, dar este mult mai ieftin.

| MariaGiurgiu explică:

Stii cumva si ce acte imi trebuie pentru divortul prin recomandarea ta?