| FreakyHalloweenBoy a întrebat:

Care este valoarea [in euro] pe care o primesc drept alocatie copiii din Ungaria?

1 răspuns:
| WestSid3 a răspuns:

Deci, in Ungaria, alocatia de stat pentru un copil in familie este de 47 euro, iar daca copilul este crescut de un singur parinte, primeste 51 euro.
Pentru 2 copii in familie, acestia primesc 51 euro de fiecare (daca fam monoparentala [un singur parinte] => 55 euro/copil), iar daca familia are 3 copii, acestia primesc 59 euro/copil. Daca familia cu 3 copii este monoparentala, acestia primesc 63 euro/copil.
In orice caz, se vede marea diferenta dintre Ungaria si Romania, tara lor e mai dezvoltata decat a noastra.