| malalina a întrebat:

Care sunt conditiile prin care ti se pot asculta telefoanele?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic si legal, numai in baza unui mandat.
Practic exista dispozitive pe care unele state le detin oficial, altele neoficial, care "asculta" automat toate convorbirile, inregistrandu-le automat pe cele care contin anumite cuvinte cheie. Convorbirile astfel retinute sunt ascultate ulterior de operatori, care decid daca este sau nu cazul sa le stocheze.
Atunci cand se doreste ascultarea unui anumit telefon lucrurile sunt mult mai simple. Sunt dispozitive care permit ascultarea din apropierea acelui telefon (practic o interceptare a convorbirii pe traseul telefon-antena), altele care permit ascultarea din orice alt punct (interceptarea se face "dupa" antena).
Mai mult, se poate activa de la distanta microfonul telefonului, astfel incat sa fii ascultat 24 din 24.
Daca cel care vrea sa asculte telefonul are acces la el pentru cateva minute (5 minute e arhisuficient), exista softuri care se pot instala in telefon astfel incat acesta sa se transforme intr-un spion. Toate SMS-urile trimise si primite vor fi primite atat de telefonul spionat cat si de cel al spionului, iar in momentul efectuarii unei convorbiri spionul primeste un bip. Nu mai are decat sa apeleze numarul spionat si va intra automat "pe fir", fara ca spionatul sa vada ceva.

| nicoleta_5825 a răspuns:

De ascultarea tel se ocupa SRI-ul, cu avizul procurorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu pot sa ascult convorbirile prietenilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot asculta telefoane? si cum?