| carmen_pogor a întrebat:

Care sunt pasii pentru a obtine un ordin de restrictie impotriva unei persoane?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La noi nu exista ordin de restrictie doar pedeapsa accesorie si complementara in cazul ca o persoana este judecata penal si condamnata.
In schimb exista ordinul de protectie, reglementat de L.217/2003, pentru prevenirea si combaterea violenţei domestice, republicată în 2014, cu md. si compl. ulterioare. Legea se aplica doar violentei in familie si unor persoane asimilate membrilor de familie, citez:
"ART.5.(1) În sensul prezentei legi, prin membru de familie se înţelege:
a)ascendenţii şi descendenţii, fraţii şi surorile, soţii şi copiii acestora, precum şi persoanele devenite rude prin adopţie, potrivit legii;
b)soţul/soţia şi/sau fostul soţ/fosta soţie; fraţii, părinţii şi copiii din alte relaţii ai soţului/soţiei sau ai fostului soţ/fostei soţii;
c)persoanele care au stabilit relaţii asemănătoare acelora dintre soţi sau dintre părinţi şi copii, actuali sau foşti parteneri, indiferent dacă acestea au locuit sau nu cu agresorul, ascendenţii şi descendenţii partenerei/ partenerului, precum şi fraţii şi surorile acestora;
d) tutorele sau altă persoană care exercită în fapt ori în drept drepturile faţă de persoana copilului;
e)reprezentantul legal sau altă persoană care îngrijeşte persoana cu boală psihică, dizabilitate intelectuală ori handicap fizic, cu excepţia celor care îndeplinesc aceste atribuţii în exercitarea sarcinilor profesionale.
(2)În sensul prezentei legi prin victimă se înţelege persoana fizică ce este supusă uneia sau mai multor forme de violenţă prevăzute la art. 4, inclusiv copiii martori la aceste forme de violenţă."
Spune daca este vorba de violenta domestica si o sa-ti citez procedura.

| ancaval a răspuns:

Mergi la poliție și te îndrumă ei.

| Dana2103 a răspuns:

La judecatorie. Trebuie sa ai dovezi, inregistrari, certificat medico legal