| Aihao19 a întrebat:

Cat este pensia de boala?(pentru depresie si alte afectiuni psihice)

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Se da pensie daca medicul considera ca nu esti apt de munca dar e mica (vreo 500 lei). Eu cred ca mai rau iti faci daca stai acasa, fara sa incerci sa lupti. Stiu ca depresia e o boala pe care multi nu o inteleg, dar se trateaza, se poate trai o viata perfect normala. Exista tratament medicamentos si psihoterapie care dau roade. Pensionarea ar trebui sa fie ultima solutie. O viata ai, de ce sa nu incerci sa o faci mai bine. Uita-te la Bendeac, el sufera de depresie severa de la 22 ani, a vrut sa se sinucida, ia medicamente, ia somnifere, merge la psiholog si ai vazut cate a facut in viata si nu s-a plans.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ce mișto ar fi să se dea pensie pentru depresie...
Ar intra toată populația țării în depresie, iar pensiile tuturor s-ar plăti din banii care cresc în copaci și cu care umblă câinii în coadă.

| Lostlyric a răspuns:

Nu se da pensie pentru cei care sufera de depresie. Daca ar fi asa, romanii ar avea mai multi bani de bautura, iar tara nu ar mai face fata boom-ului de pe piata afacerii cu produse de alcool, narcotice si stupefiante. Asta e, nasol. Nu te plateste nimeni sa fi trist si sa nu cauti tratamente, in conditiile in care exista sute de tratamente pentru ameliorarea depresiei si inca se fac cercetari in domeniu.
Iar tu nu ai depresie! Daca o aveai, faceai si altceva decat sa cauti non-stop raspunsuri pe TPU! Refuz sa cred ca interesul tau este real.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti pierde speranta, poate ca te incadrezi la indemnizatie de handicap mediu. E dreptul tau, nu renunta la el!

| PumpkinDoll a răspuns:

Se da pensie pentru depresie?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru PumpkinDoll):

În capul lui, da. laughing

| Aihao19 explică:

Se da pensie pentru depresie, nu mai vorbiti voi prostii, stiu ca am vazut o persoana care are pensie de boala pe depresie la mine in oras.