| TudorFox a întrebat:

Afectiuni psihice cauzate de calculator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Obezitate lene putoare boli cronice

| Legion7X a răspuns:

Mă rog nu sunt afecțiuni psihice dar sunt anumite chestii ce provoacă pc dacă stai ca robotul exact ca în Matrix cu căștiile pe cap.

Dureri de cap noaptea or insomnii a doua zi fiind foarte obosit, ochii împăiejenații, dependență din ce în ce mai mare numai mănânci, sau bei apă ai sta dacă se poate toată ziua fără oprire.
Alta mai este nesocializarea, închiderea în sine, statul în casă, pierderea comunicării cu persoane care duc o viață activă ies afară se joacă, ies în oraș, ies la un suc, un film sau care se plimbă.
Ți se par că oamenii sunt ciudați pe stradă când mergi sau când ei fac glume sau își permit anumite replici, te face puțin străin de comportamentul între 2 sau mai mulți prieteni ca și cum acu ești apărut pe pământ sau acum vezi lumea creându-ți și o stare de timiditate avansată care ca să zic așa te pune în situații penibile mereu ex cu fetele sau în general.

Mă rog sper că ai înțeles ce am vrut să spun dar practic nu mă interesează dacă iei în considerare sau nu.

| Mclaren12 a răspuns:

Dependenta/obsesie, poate si putina anorexie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fobie sociala, depresie etc.

Răspuns utilizator avertizat
| AncaDiaconu a răspuns:

Dependență care provoacă multe la randul ei. Daca esti dependent, iti dai seama că poti ajunge la anorexie si alte boli din cauza nedormitului etc