| hugin a întrebat:

Ce credeti despre pozitia statului Roman fata de ce se intampla in Republica Moldova

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Pozitia statului a fost totdeauna aiurea iar acum e la fel. Suntem acuzati pe nedrept de implicare cind noi nici macar nu avem de gind sa facem asta. Cea mai buna solutie este sa intoarcem definitiv spatele si sa stam cu fata la UE in care am intrat. Poate asa le va veni mintea la cap si nici nu ne mai poate acuza de imixtiune.

8 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Fostul guvern liberal are implicare in evenimentele din Moldova si se prea poate ca Moldova sa fi fost vanduta deja ca resursele din Marea Neagra.

| andreutz a răspuns:

Chiar ma gandeam sa pun si eu o intrebare de genul... orice am zice noi, oricum nu putem schimba nimic... una e sa zici tu ca roman da, vrei unirea cu moldova si te implici ca sa o ajuti in primul rand sa scape de comunism...si alta e ca stat sa te implici intr-o asemenea problema.ar porni un scandal european, pentru ca interesele Rusiei sunt mult prea mari ca sa renunte asa usor... oricum, sunt constient ca Romanica si daca ar vrea sa faca ceva pentru ajutorarea moldovei, nu ar avea cum... e legata de maini de UE si NATO...asta e clar...

| MihaiA a răspuns:

Cea mai buna pozitie. Pai cu ce sa-i ajutam noi daca ei nu sunt in stare sa se ajute singuri? Pe noi la revolutie ne-a ajutat cineva?
Va dati seama ce scandal imens iesea daca o tara din U. E ( si NATO ) se implica in o lovitura de stat? RUSIA era pe noi pe urma, si cu rusii e mai greu sa te pui. Parerea mea e ca RUSIA e mai puternica decat USA

| nicoleta_5825 a răspuns:

Romania a fost intotdeauna acuzata de anumite lucruri pe care moldovenii nu au curajul sa si le insuseasca.

| Dragosgan a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa le intoarcem spatele moldovenilor de acum in colo! Ei ne acuza ca vrem sa le luam tara dar tara lor e loata deja de comunistii mincinosi! Ei cred ca noi am vrut in al doile razboi mondial sai ucidem, dar noi de fapt am vrut sai eliberam de comunisti! Nu armata rosie ia scapat! Dar comunistii le-au inscenat multe asa cum ei cred ca Rusia e mama lor.Au castigat Transnisria! Dar singurul lucru pe care il poate face Romania este sa nu mai cloaboreze cu R moldova ca a rugato destul la unire si na vrut.Sa mergem spre UE, spre dezvoltare! Chiar daca moldova e pamant romanesc am pierduto! Peste vreo 10 ani moldovenii nici nu vor mai sti limba romana! Vor avea alfabetul rusesc, limba rusa, ...Noi,Romanii,sa nu ne mai implicam in asta ca avem de pierdut! Sa mergem spre UE!

| galileo a răspuns:

Pozitia Romaniei este ferma si adecvata problemei. Statul roman nu poate interveni in problemele interne ale statului moldovean. UE si NATO ar trebui sa medieze conflictul aparut intre cele 2 state.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca rominii au gresit, daca au cistigat comunistii nu ai ce le face pentru ca lumea a votat dar nu ei singuri.

| dinrm a răspuns:

Eu sunt din Chisinau, assiris nu meriti sa fii numit roman, esti un egoist!

Romanii adevarati nu intorc spatele atunci cind fratele lui este in mare greutate!

nu va dea Domnul nimic din ceea ce ni se intimpla nou aici...

Blestemat sa fie Pactul Molotov-Ribentrov,

noi in Suflet Suntem Romani,

va rugam din suflet sa va schimbati parerea despre noi, caci noi va iubim nu pentru ca ati trecut in UE... ci pentru ca vorbim aceeasi limba, pentru ca bunicii nostri au fost frati de la aceeashi mama, noi nu stim a scrii corect in limba romana, neau imputit rusii...

dar voi vreti sa ne lasati...

da, adevarat este ca nu e de datoria voastra sa ne ajutati... dar noi cu multa umilinta cerem ajutorul vostru...si in nici un caz cu armele, caci fiarele de aici asta sh iasteapta, sasi mai roada colrii si sa se verse singe nevinovat...