| Valuta_Patricia_1995 a întrebat:

Ce credeti despre Republica Moldova?

Răspuns Câştigător
| P1x3lMD a răspuns:

Oamenii din Republica Moldova sun vai si amar de capul lor. Spre exemplu, la sate, ei sunt in stare sa nu manince normal 1 de zile dar sa stringa o anumita suma de bani ca sa faca nunta copilului mai ceva decit in America.Se practica diverse traditii populare, se prepara doar mincare traditionala in zonele rurale.O mare parte a populatiei vorbeste inca rusa, iar majoritatea elevilor, folosesc si ei rusisme.In mare parte este un stat agrar. Gospodarii moldoveni sunt gospodari cu G mare.Casele sunt ingrijite, in curte este o curatenie extraordinara ceea ce ne dowedeste faptul ca moldovenii tin foarte mult la ceea ce este a lor.In general este o tara saraca.Salariile sunt ca in Mongolia pe cit preturile ca in UE. Populatia rurala se ocupa cu agricultura si comertul mai ales in perioada de vara.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O tara ca oricare alta.Cu legile si cultura ei.

| P1x3lMD a răspuns:

Funda? Imi lipseste o funda pina la 20 am o saptamana decind raspund la intrebari si iti voi fi recunoscator daca imi oferi fundita

| metalland a răspuns:

Republica Moldova este un stat situat în sud-estul Europei, între România și Ucraina. Granița cu România urmează aproape în întregime râul Prut și pe o distanță de 340 metri Dunărea... Are si ea istoria ei, cultura ei, legile ei. ca oricare alta ţara! Молдова ( Moldova, in rusa, alfabetul chirilic; 3 )

| Valuta_Patricia_1995 explică (pentru metalland):

Stiu rusa, stiu alfabetul chirilic, dar am vrut raspunsuri nu despre anume Moldova ca tara, ci am vrut sa vad ce credeti despre oamenii din ea, despre cultura lor.

| dannyella15 a răspuns:

Republica Moldova este denumirea oficiala a Basarabiei, una dintre cele mai frumoase si mai pline de legenda provincii romanesti din toate timpurile. Republica Moldova e o parte a Romaniei, rupta de tara-mama de timpurile istorice potrivnice; basarabenii sunt niste oameni deosebit de calzi, generosi si primitori. In proportie de 70%, in Republica Moldova se vorbeste limba romana, iar restul de 30% e reprezentat de limba rusa, ca urmare a unei indelungi si barbare ocupatii fortate sovietice. Anul 2012, de altfel, e un an simbolic: se implinesc acum 200 de ani de cand Basarabia a fost rapita de rusi( 1812, prin Pacea de la Bucuresti). In nenumarate randuri, basarabenii si-au exprimat dorinta de a se uni cu Romania. Aici, in tara, se deruleaza de asemenea actiuni unioniste, al caror principal obiectiv il constituie, asadar, unirea celor doua tari romanesti. Basarabia e parte a Romaniei, instrainata de patria -mama si care, la un momentdat, intr-un moment istoric favorabil, va reveni ACASA. Daca esti interesata de subiect, poti intra pe www.actiunea2012.ro, o paltforma civica ce are ca scop unirea Basarabiei cu Romania, si poti deveni si tu membru activ in orasul tau. In concluzie, ca o mica observatie: Istoria pe care o vor invata copiii nostri NOI o scriem.