| anonim_4396 a întrebat:

Ce drept avem noi, ceilalti, sa judecam doi homosexuali sau doua lesbiene daca vor sa se casatoreasca?

Unu' la mana, casatoria nu inseamna musai mersu' la biserica ca se te unga popa cu otet parfumat. Poti s-o faci si la primarie cand burtosu' de primar te legitimeaza cu el/ea. Pe cine deranjeaza?!? Daca esti genul ala de religios traditionalist, ai fi stiut diferenta de... "credibilitate"; na, iat-o asa.

Doi la mana, ai intalnit un homosexual/o lesbiana si ai stat cu el/ea de vorba ca sa auzi ce idei si perspective are despre diverse chestii de viata? Hm? Ca sa fiu fair-play, nici eu. Prin urmare, nu-mi fac o opinie bazata pe prejudiciu din moment ce n-am cunoscut pe cineva cu orientarea asta.

Trei la mana, multi pun ca pretext urmatoarea afirmatie: "Se uita copiii nostri la ei si invata ca e in regula daca doi barbati sau doua fete sa se iubeasca"... ma, cati dintre voi aveti copii, acum?!? Singura cale prin care "copilul tau" ar vedea doi homosexuali sau doua lesbiene ca se pupa ar fi ca el/ea sa intre intr-un club de gay. Altfel, n-au cum.
-"Aaa, ca in public..." - pai bai baiatule/fato, cati amorezati se ling pe rât in public; doar relatiile de el-ea? Hm? Sincer sa fiu, n-am vazut doi baieti sau doua fete sa se linga pe rât in public mai mult decat cuplurile de heterosexuali. Imi e mai multa scarba de aia.
Vorbiti voi de educatie cand nici nu realizati de 'standardul dublu' pe care il faceti.

Patru la mana, s-ar ivi intorsatura de 180° prin care un homosexual/o lesbiana te-ar invata mai multe despre viata decat prietenii/prietenele tai/tale; chiar si pe temele de sex.
Homosexualii sa invete fetele cum se procedeaza iar lesbiencele sa invete baietii cum se presteaza.

Nu in ultimul rand, de cand homosexualii se inmultesc pe cale naturala; fara ajutor medical? Astia, cu certitudine, sunt singurul grup de oameni care, automat, promit ca nu se inmultesc. Pesemne, daca tot va ingrijorati ca infiaza orfani (vai, ce lucru rau!), ca sa se linisteasca habotnicii, homosexualii infianza doar fete iar lesbienele doar baieti.
Gata? V-ati linistit?

Semnat,
Un asexual indiferent DAR sătul de colectivul prejudicios, superstitios si laş cu pompozitati semidocte bigote.

Propun urmatoarea: persoanele, carora sa li se aplice "Lex est tua opinio", trebuie sa fie acelea care:

1) Sunt casatorite; legitimati atat de primarie cat si de popa.
2) Nu au semnat contractul prenuptial.
3) Au, cel putin, un copil.

Daca tot o ardem cu valori, religie, morala si frica de D-zeu, atunci s-o facem exact-exact pe conditiile ăstea. Daca nu te incadrezi, atunci opinia ta se anuleaza.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti chiar asa de interesat de subiect de ai repetat postarea? Nu este o pledoarie pro domo?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Ioandelasal):

N-ar fi mai interesant daca nu ai apela la ad hominem si ti-ai vedea de drum din moment ce nu te intereseaza intrebarea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu te-am taxat si nu ti-am taxat nici intrebarea, eram doar curios. De altfel ti-am dat raspunsul meu la prima postare.
Te intereseaza numai aprobarile?

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ooo, da, de parca prodomo n-ar fi ad hominem din moment ce am specificat clar ca sunt asexual. Se vede cat interes ti-ai dat.
Cat despre aprobari: de cand categoriile "Religie" si "Legislatie, Politic & Social" sunt una si aceeasi? Doua lucruri diferite dar care vizeaza aceeasi cauza. Eventual, cearta-te cu moderatorii ca nu le-au unit, doar pe tema asta.

| Behindyou a răspuns:

Bai, da` tu ce ai cu ei?
Nu-i puteti lasa in MAMA DRACULUI in pace?
Tot posturi despre homosexuali, ca e bine, ca nu e bine, ca e normal, ca nu e normal.
Daca le ei apararea crezi ca esti mai bun ca cei care ii sfideaza?
Nu, nu esti. Esti doar unul dintre aia care vor sa-si exprime neaparat ideea pe spatele altora.
Prin simplul fapt ca vorbesti despre ei inseamna ca-i observi, deci nu esti cu nimic mai bun ca ceilalti. Tot ii consideri ciudati sau diferiti. Nu poti sa-i vezi ca pe niste oameni normali?
Neaparat trebuie sa vorbiti despre ei?

| Behindyou a răspuns:

Bai, da` tu ce ai cu ei?
Tot posturi despre homosexuali, ca e bine, ca nu e bine, ca e normal, ca nu e normal.
Daca le ei apararea crezi ca esti mai bun ca cei care ii sfideaza?
Nu, nu esti. Esti doar unul dintre aia care vor sa-si exprime neaparat ideea pe spatele altora.
Prin simplul fapt ca vorbesti despre ei inseamna ca-i observi, deci nu esti cu nimic mai bun ca ceilalti. Tot ii consideri ciudati sau diferiti. Nu poti sa-i vezi ca pe niste oameni normali?
Neaparat trebuie sa vorbiti despre ei?