| Încrucişătorul a întrebat:

Ce drept avem noi, ceilalti, sa judecam doi homosexuali sau doua lesbiene daca vor sa se casatoreasca?

Unu' la mana, casatoria nu inseamna musai mersu' la biserica ca se te unga popa cu otet parfumat. Poti s-o faci si la primarie cand burtosu' de primar te legitimeaza cu el/ea. Pe cine deranjeaza?!? Daca esti genul ala de religios traditionalist, ai fi stiut diferenta de... "credibilitate"; na, iat-o asa.

Doi la mana, ai intalnit un homosexual/o lesbiana si ai stat cu el/ea de vorba ca sa auzi ce idei si perspective are despre diverse chestii de viata? Hm? Ca sa fiu fair-play, nici eu. Prin urmare, nu-mi fac o opinie bazata pe prejudiciu din moment ce n-am cunoscut pe cineva cu orientarea asta.

Trei la mana, multi pun ca pretext urmatoarea afirmatie: "Se uita copiii nostri la ei si invata ca e in regula daca doi barbati sau doua fete sa se iubeasca"... ma, cati dintre voi aveti copii, acum?!? Singura cale prin care "copilul tau" ar vedea doi homosexuali sau doua lesbiene ca se pupa ar fi ca el/ea sa intre intr-un club de gay. Altfel, n-au cum.
-"Aaa, ca in public..." - pai bai baiatule/fato, cati amorezati se ling pe rât in public; doar relatiile de el-ea? Hm? Sincer sa fiu, n-am vazut doi baieti sau doua fete sa se linga pe rât in public mai mult decat cuplurile de heterosexuali. Imi e mai multa scarba de aia.
Vorbiti voi de educatie cand nici nu realizati de 'standardul dublu' pe care il faceti.

Patru la mana, s-ar ivi intorsatura de 180° prin care un homosexual/o lesbiana te-ar invata mai multe despre viata decat prietenii/prietenele tai/tale; chiar si pe temele de sex. Homosexualii sa invete fetele cum se procedeaza iar lesbiencele sa invete baietii cum se presteaza. What a deal!

Nu in ultimul rand, de cand homosexualii se inmultesc pe cale naturala; fara ajutor medical? Astia, cu certitudine, sunt singurul grup de oameni care, automat, promit ca nu se inmultesc. Pesemne, daca tot va ingrijorati ca infiaza orfani (vai, ce lucru rau!), ca sa se linisteasca habotnicii, homosexualii infianza doar fete iar lesbienele doar baieti.
Gata? V-ati linistit?

Semnat,
Un asexual indiferent DAR sătul de colectivul prejudicios, superstitios si laş cu pompozitati semidocte bigote.

Propun urmatoarea: persoanele, carora sa li se aplice "Lex est tua opinio", trebuie sa fie acelea care:

1) Sunt casatorite; legitimati atat de primarie cat si de popa.
2) Nu au semnat contractul prenuptial.
3) Au, cel putin, un copil.

Daca tot o ardem cu valori, religie, morala si frica de D-zeu, atunci s-o facem exact-exact pe conditiile ăstea. Daca nu te incadrezi, atunci opinia ta devine nula.

27 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Respect drepturile homosexualilor, dar nu accept desconsiderarea importantei familiei tradiționale ca fiind cea mai importantă instituție socială.
Căsătoria gay afectează cel mai profund sens al umanității.
Cat despre copii:
http://www.homosexualitate.ro/casatoriahomo.html

NOname
| NOname a răspuns:

- http://i.imgur.com/li1b5J8.png

- http://i.imgur.com/03bwedn.jpg

- http://i.imgur.com/FpVC4Hn.png

- http://i.imgur.com/PCCjjIx.jpg

- http://www.tpu.ro/......ere-aveti/

- http://www.tpu.ro/......minare-ce/

- http://www.tpu.ro/......-raspunde/

"If you hate gay marriage, you know what you should do?
Don't marry a gay person!"

- http://youtu.be/twCxykaNiXE

- http://youtu.be/Y9GOGY9Nh4M

- http://www.tpu.ro/......rgumentul/

Personal, nu văd de ce unii se amestecă în viaţa, drepturile şi libertatea celorlalţi, permiţându-şi să le interzică ceva la ce orice om ar trebui să aibă dreptul.
Este o evidentă ignoranţă, maliţiozitate, aroganţă şi discriminare.

| RAY a răspuns:

Din partea mea fiecare sa faca ce vrea nu-mi pasa ce face, dar nu sa faca demonstrati pe strada ca nu-i frumos sa stea la casa lor frumos iar cu nunta nu vad rostul ei, cu copii mai bine nu, poate lezbinele dar nu doi barbati sa fim seriosi

| OnuOnulică a răspuns:

Sincer eu nu am nimic cu homosexuali
si nici cu lezbienele... daca ei cred ca e mai bine pentru ei ce fac. Eu nu ii opresc.

| dracu14 a răspuns:

Eu n-am nimic impotriva castoriei intre gay/lesbiene
am ceva impotriva adoptiei unui copil de catre un astfel de cuplu, aratarea sentimentelor in public si paradelor lor prostesti.

| Încrucişătorul explică (pentru dracu14):

In cazul sentimentelor in public, da, sunt de acord pentru orice fel de cuplu.

Dar daca, ei pot sa adopte doar fete iar ele sa adopte doar baieti?
Daca ei ar adopta baieti si ele doar fete atunci, da, am intra in niste banuieli de instinct.

| dracu14 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Da,varianta asta de adoptie este una buna, cu asta as fi de acord.

| DyNo a răspuns:

Nu am nimic personal cu homosexualii, nu ma intereseaza cum traiesc, ce prefera etc., treaba lor. Sunt doar impotriva casatoriilor homosexuale, deoarece aceasta orientare este o anormalitate. Natura sau Divinitatea, sau Cine-stie-ce-forta, a stabilit niste limite clare: oamenii trebuie sa procreeze in varianta clasica, barbat-femeie. De copii numai vorbesc. Fa un efort de imaginatie si incearca sa te vezi intr-o familie homosexuale, cu doi tati, sau doua mame...

| Încrucişătorul explică (pentru DyNo):

Pe zicala "E frumoasa dar nu prea..."

Casatoria la starea civila e aceeasi cu cea din biserica?

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru DyNo):

Cine zice ca un cuplu homosexual iubitor nu ar creste mai bine un copil, decat doi ratati - femeie si barbat care or facut pruncu la betie sau pur si simplu ca is ratati de la mama lor? Un cuplu homosexual care adopta un copil, scoate copilul acela din orfelinatele triste si ii ofera o viata( lasat acolo de un cuplu barbat-femeie iresponsabil)

| DyNo a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Nu, casatoria de la starea civila nu este aceeasi cu cea de la biserica, dar care-i legatura cu ceea ce am spus eu?

| DyNo a răspuns (pentru NumelePublicExistaInBazaDaDate):

Nu toate cuplurile barbat-femeie sunt "sfinte", dar acel copil abandonat s-ar dezvolta mult mai bine si mai sanatos daca ar fi adoptat de un cuplu heterosexual iubitor si responsabil.

| Încrucişătorul explică (pentru DyNo):

Te-ai contrazis pe moment si-ti spun de ce.

Ai zis, mai intai, ca [citez]Nu am nimic personal cu homosexualii, nu ma intereseaza cum traiesc, ce prefera etc., treaba lor.[/citez] dar, pe acelasi ton, ai spus ca esti impotriva casatoriilor homosexuale. De aceea te-am intrebat daca vezi o diferenta intre casatoria la starea civila si cea din biserica. Din moment ce recunosti ca acea casatorie [citez]de la starea civila nu este aceeasi cu cea de la biserica[/citez], de ce te mai impotrivesti casatoriilor gay? E clar ca ziua că nici un preot nu va accepta doi homosexuali sau doua lesbiene in biserica lui ca sa se 'uneasca'.

| DyNo a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Am spus ca nu am nimic cu homosexualii, doar ca sunt impotriva casatoriilor homosexuale, deoarece sunt un exemplu negativ pentru societate, si sunt in afara firii. Deci, atata timp cat sunt in afara firii, nu trebuie sa o promovam, trebuie sa ii intelegem si sa-i toleram, dar nu sa-i promovam. Iar casatoria, de orice fel ( religioasa sau doar civila ), sunt un mod de a o promova. Daca este alegerea lor, pot sa traiasca in concubinaj. Daca sustin ca se iubesc atat de mult ( nu generalizez ), nu au nevoie de o hartie sau de "binecuvantarea" vreunui preot pentru a-si demonstra ca se iubesc.

| NOname a răspuns (pentru DyNo):

DyNo: "Daca este alegerea lor, pot sa traiasca in concubinaj. Daca sustin ca se iubesc atat de mult, nu au nevoie de o hartie..."

http://www.tpu.ro/......ere-aveti/

Cum spuneam, o căsătorie civilă aduce cu ea şi o serie de drepturi, inclusiv securitate socială, asigurări de sănătate, beneficii la impozit, moştenire, etc.
Este un drept civil care nimănui nu ar trebui să fie îngrădit.

http://www.petitieonline.com/vrem_parteneriat_civil_in_romania

Aşa cum tu ai drepturi şi toţi ceilalţi ar trebui să le aibă, fie că îţi place sau nu.

| DyNo a răspuns (pentru NOname):

Daca o familie heterosexuala are dreptul sa aiba copii, asta nu inseamna ca o familie homosexuala are dreptul sa mutileze personalitatea unor copii nevinovati. Iar aici nu ma refer numai la riscul ca acel copil sa devina homosexual.

| NOname a răspuns (pentru DyNo):

Denaturezi lucrurile şi sari de la căsătorie civilă direct la adopţii, care este un alt subiect, dar care a fost şi el dezbătut de "n" ori, iar toate "argumentele" homofobilor au fost demontate.

- http://www.tpu.ro/......rgumentul/

- http://www.tpu.ro/......minare-ce/

Răspuns utilizator avertizat
| IoanieCriminalul a răspuns:

Nu avem nici un drep.Dar biserica este toata vina.

| Fcbk_Cipi_2001 a răspuns:

Nu sunt homosexual dar cred ca nu trebuie judecam e ceva de natura nu ii simpatizes si nu cred ca e bine dar eu nu sunt zeu sa ii critic sau la lesbiene cred. La fel stie cineva o fata serioasa caut iubita.