| LanguageMaster a întrebat:

Ce este un liber profesionist şi ce taxe/impozite plăteşte acesta pentru venituri?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Liber profesionist nu prea ai cum sa fii prin RO cred eu, dar poate ma insel.Vad unia spun ca ai licenta, pai daca ai licenta iti trebuie si firma, ca trebuie sa ai factri sa dai si asa mai departe, Liber profesionist e ala care munceste la cineva, sau pentru cineva si nu are un contract de munca, deci daca vreau sa vin la munca azi vin daca nu stau acasa.Sau muncesc azi la unu maine la altul,sau la mai multi oamenii sau firme. Daca platesc taxe? In ro nu stiu, nu stiu nici daca e legal chestia asta.Dar in alte tari exista termenu asta de Self employed, adica liber profesionist, dar nu trebuie sa ai licenta, nu ai factri nu ai nimic, deci prestezi doara munca si atit.Doar ca cei care te platesc iti dau cecuri,aia e chestia interesanta sa-i zic asa, iti dau cecui cu care ei se desacarca, deci orice firma la care lucrezi iti da cec, ala este declarat, iar tie iti vine acasa hartie de la cei la care ai lucrat cu citi bani ai primti, in baza carora tu platesti taxe.Nu poti sa te sustragi pentru ca aceiasi hartie ce ai primit tu de la cei care ai muncit este trimisa catre stat tot de aia, astfel ca ei sa se descarce, deci daca cumva minti aia te pot verifica stiu exact citi bani ai luat tu.In ro legislatia nu stiu daca e asa, deci si termenu asta ar putea sa insemne altceva.Liber profesionist adica nai firma, nai nici un act, nu trebuie sa intocmesti acte nicicum.Cel putin pentru mine asa suna. Orice acte detii deja trebuie sa ai firma, deci ai factri trebuie firma.Asa cred.Sistemu in RO este naspa facut.A trebuie facut ceva de genu cum am aratat astfel incit tu care esti liber profesionist sa poti beneficia de pensie.De ce spun asta? Pt ca in statele astea unde exista sistemul asta tu poate nu ai nici un interes sa dai vreo taxa,dar cum esti verificat,adica aia stiu citi bani ai facut tu,deci legea spune ca esti obligat la taxe,cel putin taxe de astea pentru pensie,aia este obligatoriu, dci ca vrei sa ca nu, ca ai bani sau ca nu tu cindva vei iesi la pensie.Mie mi se pare un sistem f bun, pentru ca atunci cand esti tinar nu-ti pasa, dar mai tarziu te trezesti singur si fara ajutor, spui uite statu nu-mi da nimic.Statu daca ar avea sistemu asta ce zic tot nu tiar da moca e tot ca tu ai platit, dar macar ar avea grija ca sa ai ceva, sta inseamna un stat responsabil pentru oameni.Scuze ca am luat-o pe linga drum, deci in RO sincer nu stiu cum sta treaba, dar sigur atita vreme cit nu ai nici un act nu-ti trebuie firma, cum dai facturi trebuie firma, asta stiu sigur.Nici aia care vindeau in piete, cam am pe cineva care vindea marfa in piata, deci s-a dus nu mai exista trebuie sa dea factura si trebuie sa aiba firma, societate sau cum se mai numeste.Deci nu cred ca ala se numeste liber profesionist odata ce are firma.Sau so numi habar nu am cum sau ce inseamna in ro.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Este o persoana care nu este angajata... gen PFA. Plateste aceleasi taxe ca si un salariat... impozit pe venit, somaj, pensie, sanatate

Răspuns utilizator avertizat