| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Ce inseamna sa fii inchis cu "regim special" in inchisoare?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de regim special.
Conform L.254/2013, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 31. Tipurile regimurilor de executare a pedepselor privative de libertate
  (1) Regimurile de executare a pedepselor privative de libertate sunt, în ordinea descrescătoare a gradului de severitate, următoarele:
  a) regimul de maximă siguranţă;
  b) regimul închis;
  c) regimul semideschis;
  d) regimul deschis.
  (2) Regimurile de executare a pedepselor privative de libertate se diferenţiază în raport cu gradul de limitare a libertăţii de mişcare a persoanelor condamnate, modul de acordare a drepturilor şi de desfăşurare a activităţilor, precum şi cu condiţiile de detenţie."

| Simpatic a răspuns:

Legal nu exista acest "regim special" in inchisoare
daca te referi prin regim special la acordarea de 'privilegii' de exemplul celor pe care le povestea miron cozma cand spunea ca facea gratar in celula cu fane spoitoru (parca e vorba de spoitoru) atunci in aceasta acceptiune regim special ar putea insemna ca ai parte de anumite privilegii din partea gardienilor si directorului unei inchisori...nu ma refer ca acelea sunt simple speculatii ce zicea Cozma ci la faptul ca stiu cazuri cand unii au dat spagi ca sa aiba anumite 'beneficii' in inchisoare, nu intru in detalii
este posibil acest lucru si el este sprijinit de spagile date fie gardienilor fie celor din conducerea unei inchisori, dar acestea sunt lucruri care nu se vorbesc si nu se stiu cu exactitate
desi ele sunt intalnite si exista in realitate
nu degeaba personajul interpretat de gheorghe dinica spune urmatoarele https://youtu.be/lLwnbLeSm7s?feature=shared&t=12

"o tigara la gardian, o zi de demnitate"

| ReddY25 a răspuns:

Nu există un astfel de regim

| Lupică27 a răspuns:

Inseamna ca esti mare smecher si ca vei fi respectat la parnaie.

| ALM2000RO a răspuns:

Nu există așa ceva dpdv legal și nici juridic.

| LisaJulie a răspuns:

Deținuții cu regim special sunt aceea care practic au acces la camere mai bune, mâncare mai buna și condiții mai bune

| MistarGoGu a răspuns:

Regim " special " o sa fie pentru beizadeaua ucigasă Vlad Pascu pe care deținuții il asteapta cu mare interes sa-i explice pe la dusuri cum sta treaba cu aroganta si omoratul de copii nevinovati! Sa vezi ce " regim special " o sa primească!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Si ne-am bucura cu totii sa aiba parte de un astfel de regim special laughing

| MihaiMB a răspuns:

Poate cu regim deschis ai vrut să întrebi.