| prettygirl_2157 a întrebat:

Ce intelegeti prin zicala "Justitia e oarba"?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Justitia AR TREBUI sa fie oarba, adica impartiala, sa nu vada ca unul este bogat si altul sarac, ca unul este tanar si altul batran.In mitologie zeita judecatii, Themis, era reprezentata cu o legatura la ochi, cu o balanta si o sabie. Iata o poezie despre zeita justitiei:
http://www.poezie.ro/index.php/poetry/237015/index.html

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Normal s-ar intelege ca trebuie sa fie impartiala, insa uneori se mai interpreteaza si pe dos. Dupa principiul "oricine vede ca eu am dreptate, insa justitia e oarba".

| Vizitiul a răspuns:

O mica rectificare: "justitia vrea sa fie oarba!" Condamna nevinovati si lasa in libertate monstrii!

| badcommandorfilenamef1 a răspuns:

Intelesul este ca justitia nu trebuie sa vada fata celor pe care-i judeca, pentru a putea fi impartiala. Din nefericire, sunt destule cazuri in care justitia este oarba de „ochii mintii" si multe cazuri in care nu este oarba deloc ( caci trebuie sa vada bine in ce parte sa incline balanta! )

| SunShine_3102 a răspuns:

Adica nu vede ce trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca Justitiei ii trebuie ochelari happy

| mariusflorin90 a răspuns:

Prettygirl_2157, prin ''justitia este oarba'' vrea sa ni se dea de inteles ca noi trebuie sa avem probe si marturii foarte palpabile pentru a putea reusi sa dovedim anumite lucruri!

| zuzulici a răspuns:

Ca justitia daca are umplute buzunarele nu vede ce este in jur...si chiar de vede vede doar pe cel nevinovat nu pe cel care cu adevarat merita luat... e oarba pentru ca asa vortongue

| Popa_Adrian_Horatiu_1979 a răspuns:

Pentru ca justitia sa fie impartiala trebuie sa vada, daca este oarba nu poate sa cantareasca dreptatea