| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti prin aceasta zicala:,, Nimic nou sub soare, ce a fost va mai fi?,,

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Se refera la o repetare stereotipa a fenomenelor.
Eu as continua zicala cu o intrebare: Nimic nou sub soare, dar nici sub luna? happy

14 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Totul se repeta...

| Chris a răspuns:

Mă gândesc instantaneu la ciclicitatea destinelor, la repetabilitatea unor acţiuni. Cumva, zicala nu lasă loc de dedesubturi.

| NoChanceForUs a răspuns:

E ceva ascuns de ar trebui explicată?

| EmaS a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Poi nu, as vrea sa stiu ce intelegi tu prin aceasta? Citeam in Eclesiatul :Ce a fost va mai fi, şi ce s-a făcut se va mai face; nu este nimic nou sub soare.
Ecl 3. 15;
10 Dacă este vreun lucru despre care s-ar putea spune: „Iată ceva nou!", demult lucrul acela era şi în veacurile dinaintea noastră.
11 Nimeni nu-şi mai aduce aminte de ce a fost mai înainte; şi ce va mai fi, ce se va întâmpla mai pe urmă, nu va lăsa nicio urmă de aducere aminte la cei ce vor trăi mai târziu.,, Si am cazut pe ganduri!

| sabin89 a răspuns:

Sensul este cam evident. Fiecare an incepe cu primavara, apoi urmeaza vara, toamna, iarna. Ciclurile se repeta, pomii infrunzesc, infloresc, pasarile migratoare se reintorc, oamenii isi reiau activitatile...Totusi, ceva nou este: acest TPU.

| corny04 a răspuns:

Adica nimic nu e nou, ce este vechi va mai fi si in viitor.

| AlxMro a răspuns:

Ce a spus babylonul este incomplet si nu are acelasi inteles. "In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma". Este vorba despre o evolutie, despre echilibrul naturii. Pe cand in citatul pe care EmaS l-a dat spre dezbatere, eu inteleg ca istoria se repeta si ca (deocamdata) nimic nu este nou, nemaiintalnit.

| Inferno a răspuns:

Deci, "nimic nou sub Soare" Cand spune soare cred ca se refera la acea stea de marime medie compusa din hidrogen helim si alte gaze. "sub soara" Ar putea fi oricare dintre planetele din sistemul nostru solar. Si pluto si restul planetelor se afla "sub" Soare. Sa alegem una. Jupiter. Nimic nou pe Jupiter. Vrea sa spuna ca furtunile de pe Jupiter se vor repete la nesfarsit, unele nu se vor opti nici-o data. Sa o rescriu:
Nimic nou pe planeta Jupiter, furtunile se vor repeta la nesfarsit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu sunt de acord cu zicala ca in fiecare zi vad cate ceva nou cand merg la plaja rolling on the floor

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi tu draga, nu ai somn si visezi la cai verzi pe pereti, adica la plaja!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Raspund si eu ceva mai tarziu, sper sa nu te deranjeze.

Prin zical:,, Nimic nou sub soare, ce a fost va mai fi?,, eu inteleg ca cine nu invata idn istorie e sortit sa o repete, cam ce facem noi specia umana acum.

De exemplu: 1.Nu am invatat din crizele trecute si uite cum avem aucm alta.

2. Cate razboaie am avut si tot continuam sa le avem... oare de ce?

3.Ne omoram, pentru un ban, dar oricum murim si ei nu ne ajuta.

Mie personal, oameni m se par niste creaturi ilogice, superficiale, lipsite de coloana vertebrala, care nu fac decat rau planetei si lor insisi.

M-am luat cu alta idee, imi cer scuze.

Oricum, prin zicala ineleg ca cel mai bine e sa inveti idn trecut ca sa nu repeti greselile si faptul ca oricat de evoluati am fi totul se repta si noi continuam sa traim in trecut.

| Kramerwalt a răspuns:

Cum a spus si Babylonul si a avut dreptate pentru ca recent am invatat la fizica vorba asta, profa noastra ne-a dat un exemplu pe care toata lumea cred ca l-a inteles.Eu astazi i-mi ingrop bunicul, peste ceva timp o rama sau ajunge si se hraneste cu bunicul, micuta vietuitoare ajunge in curtea mea unde este mancata de o gaina dupa care eu tai gaina si tot asa! in schimb eu nu cred in reincarnare, banuiesc ca cineva s-a gandit si la asta!

| Babylonul a răspuns:

,, nimic nu se priede totul se transforma,, bafta

| pucheadorel a răspuns:

Asta înseamnă că toate lucrurile se repetă, istoria se repetă, întocmai unei roți care începe să se învârtă dintr-un punct și revine totdeauna în același punct.