| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere ai despre atacul chimic al lui Al-Assad asupra civililor? A existat sau este doar un pretext al țării teroriste USA, însetată de resurse naturale, de a invada Siria? Și Irakul l-a invadat prin același pretext, sau Libia, nu mai știu. Au inventat ideea că președintele are arme de distrugere și au invadat țara fară ca armele să existe.
Siria este o țară democrată, Al-Assad a fost ales democrat. Dar nu știu, este o coincidență că toți președinții ce nu acceptă ca resursele naturale ale țarii să fie expluatate de companii străine, sunt declarați dictatori, de către occident.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razboaiele sunt totdeauna dtorate unor conflicte de interese (resurse, concurenta, etc.).

Stii ca, in istoria omenirii - pana in prezent - in lume nu a existat nici macar o zi fara razboi?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! "Suntserios" in mod neserios face analogia cu Romania dar Romania si-a vandut tot. De aia nu ne bombardeaza. Altfel pateam si noi ca Irakul, Siria, Afganistanul, etc. Nici Iranul nu vrea si le-au bagat embargou economic pana au inceput s-o dea cotita. Egiptenii o duceau si ei prea bine si i-au intaratat unii contra altora. Etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si Romania e o tara democratica cu presedinte democratic ai cu resurse si nu ne a bombardat nimeni... ca sa vezi.

Ce ai scris tu acolo ar lasa impresia ca in Siria totul era lapte si miere si a fost bombardata gratis. Si Anglia si Franta au participat la atac, pe ele de ce nu le faci tari teroriste?

| KKronstadt a răspuns (pentru suntserios):

Oare, cand raspandesti teroare in alte tari cum te numesti, bucatar? Nu, te numesti terorist.

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Fii atent, ca intrebarea me nu a fost de ce denumeste SUA ca fiind terorista, ci doar de ce nu le denumeste pe Anglia si Franta la fel

| relian a răspuns:

Si care ar fi dupa tine acele reurse dupa care umbla tarile teroriste ca SUA?laughing sau doara vorbesti asa sa spui si tu ca existi? Cand faci astfel de afirmatii ar trebuie sa si arati ceva, sa explici nu crezi? Altfel risti sa cazi de papagal.
Oare de ce nu vin tarile astea teroriste sa va salte si pe voi din RO laughing poate asa ar scapa locu ala de oamenii din aceasta tara, oameni care ocupa locul degeaba, oamenii cu tot cu guvernantii tarii laughing Sau RO nu are resurse?
Ce exprimare suparata ai insetata de resurse naturale, oare or fi si resurse artificiale laughing
Dar ia lumineaza-ne si pe noi ce resurse are Siria? Astea naturale ce le spui tu pe aici

| Mclaren12 a răspuns:

Eu din cate stiu, SUA a lansat atacul, nu Al Assad.
Oricum, oricine ar fi fost, scuza cu resursele este falsa. Mai mult decat vrea SUA petrolul Siriei, motivul real este ca jîdanii vor sa lanseze al treilea razboi mondial intre Rusia si SUA pentru ca Rusia este aliata cu Siria si bineinteles ca este condusa sa jîdani la fel cum este si SUA care nu este nimic altceva decat cainele de paza al Israelului. Jîdani de-o parte si de alta, exact asa cum a fost si in primele 2 razboaie mondiale. Scopul final este instaurarea guvernului mondial evreiesc dupa ce populatia va fi decimata in urma razboiului. La asta au visat jîdanii de mii de ani si ei insisi au recunoscut-o. Oricum sunt slabe sanse sa se intample dar ar fi si mai sigur daca s-ar trezi la realitate miliardele de oi spalate pe creier.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Antisemit! Oy vey!
Esti meritocrat?

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis ceva ce nu este adevarat cumva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce-i posibil...

Răspuns utilizator avertizat