| MihaiA a întrebat:

Ce parere aveti despre arestarea preventiva pentru 29 de zile impotriva lui Gigi Becali?

Răspuns Câştigător
| unuzero a răspuns:

Raspund dupa mult timp la o intrebare. parerea mea este ca atunci cand cineva care are influenta mare asupra unor oameni cu putere "juridica" intr-o tara fara politie si justitie, el elimina tot ce ii sta in cale. becali era unul dintre cei care deranja. el avea puterea si minimul de influenta ca sa le incurce "itele" unora. cu ceva timp in urma am prins si eu 2 hoti in scara blocului. ma rugau insistent sa-i bat, sa le fac ce vreau, dar sa nu ii dau pe mana polititie. am preferat insa sa-i dau pe mana justitiei. ma intreb daca nu faceam asa. acum eram si eu un mic becali. veneau cei doi si ma dadeau in judecata ca i-am batut? bine, nu pot compara situatia mea, cu cea a lui becali. pot sa garantez ca imaginea Romaniei va avea de suferit pe plan international. se pare ca in acest moment, Becali devine un mic Berlusconi!
in orice caz, justitia romana isi mai pune in cap inca o data cenusa (eliberari pe motiv de boala ale criminalilor periculos!) dupa 3 luni ei vin sa stranga probe biologice!
inca un motiv in plus sa ma gandesc la emigrare!
aveti grija, de justitie, politie si popa sa te feresti!

21 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

E interesant ca s-au gasit acum sa-l inchida, cand se pare ca sta cam prost cu banii... In plus pe hotii "traumatizati" de ce nu-i inchid. Eu nu sunt fan Gigi Becali si sunt de parere ca nu e cazul sa facem martir din el. Adica daca sunt motive clare nu cred ca ar fi cazul sa consideram ca este un pericol pentru societate. Au fost eliberati atatia care au violat sau ucis - ei nu erau pericol pentru societate? In plus daca se hotaraste Becali sa dea in judecata statul roman tot noi urmeaza sa platim incompetenta altora sau interesul lor.

cristian
| cristian a răspuns:

Motivul arestarii mie cel putin mi se pare discutabil.
Ar fi avut alte fapte mult mai grave si incriminatorii.
Ce sa-i faci daca a ''fluierat'' in biserica si s-a luat de comunisti.
Este ca o pauza binemeritata inainte de Pasti in care v-a avea timp suficient de reflectare asupra propriilor pacate.
In ultima perioada presa s-a prea ocupat de familia prezidentiala si afacerile acestora astfel incat arestarea lui Gigi Becali vine ca o copertina care deviaza atentia de la familia prezidentiala.
Strigator la cer este si atitudinea preotilor care nu se manifesta impotriva acestei nedreptati create lui Becali.
Atat timp cat a donat bani la biserica a fost bun si de laudat iar acum la greu este parasit.Rusine conducatorilor bisericii romane.Ar trebui ca romanii sa nu mai creada in conducatorii bisericii si sa nu mai doneze bani acestora.

| nicky a răspuns:

Exact ce spunea Vadim, au planuit arestare lui Gigi sa distraga atentia lumii ca alte lucruri sa se poata intampla si sa nu fie observata. Daca ne gandim bine doar dupa urmariti generali si criminali in serie te duci noaptea sa-i iei din casa si sa-i arestezi. Nu il idolarizez pe Becali dar nu e frumos ce i-au facut.

eileen
| eileen a răspuns:

Am auzit stirea la radio si de aici pe toate canalelehee hee daca ii e bine, se simte ca in pensiune, eu zic ca mai schimba si el aerul si o trece la capitolul sporturi extremelaughing eu il apreciez pentru gesturile de caritate pe care le face, dar nu imi plac accentele lui de aroganta si de prostie in multe cazuri.

| mihaela_5361 a răspuns:

Deşi nu sunt un fan Gigi, de data asta mărturisesc că mi se pare cam deplasată acţiunea poliţiei sau a procurorilor. Se ştie foarte bine că nu este un sfânt, că averea provine din afaceri cam dubioase, dar ceea ce se întâmplă acum... e prea de tot. Desigur nu trebuie numeni să-şi facă dreptate singur, dar după ce furtul maşinii s-a petrecut în ianuarie, după ce şantajul celor 3 hoţi (încă nedovediţi de justiţie) care au şi dosare penale pentru acest lucru, a eşuat...chiar Petre Niţeanu spunea aseară la Naşul că a fost martor la şantaj... Din păcate este o dovadă în plus că mafia conduce această ţară, că omul de rând e bun numai de muncă şi atât! Drepturi au numai cei cu bani sau cei agreaţi de "cei de sus".

| MihaiA explică:

Mihaela. nici eu nu sunt un fan al lui Gigi, dar nu pentru ca el nu ar fi un om bun, ci pentru modul in care alege sa se expuna la televizor. El prost nu e, si da, probabil a facut afaceri foarte dubioase ( dar cati nu au facut, din astia din politica si nu numai ). In schimb, e de laudat cata lume a ajutat Becali ( drept dovada aseara s-au strans lumea la parchet sa tipe pentru el tongue ).
De ce politia romana a ales sa actioneze asa? De ce nu l-au informat ca este cercetat intr-un dosar penal simai mult, de ce au actionat asa? Adica, chiar era nevoie sa se duca cu 30 de mascati la el acasa sa-i sperie copii ( GSP: " Două dintre fete plîngeau în hohote, cea de-a treia a plecat la şcoală printre mascaţi, soţia finanţatorului era în stare de şoc, iar mamei lui Becali i s-a făcut rău. " ) Eu zic ca nu.
Se urmareste denigrarea lui si distragerea de la subiectul mai important: afacerile lui Popoviciu cu Basescu.
Mai mult. era nevoie sa poarte catusele aseara?
Niste tampiti. Daca vroiau sa-l aresteze si-l aveau cu ceva " gros " la mana trebuiau sa o faca demult, nu sa se lege de un caz facut de ei.

| MihaiA explică:

@ Abi nu cred ca din cauza concedierilor sau a banilor de la FMI se face asta, ci pentru afacerile lu` Popoviciu si ma rog si problemele de la Doi Si`un sfert. Ca pana la urma, oricum cum vor ei distribuie banii, si daca iti baga o reducere salariala, te intereseaza in mod direct, si uiti de cazu` Becali.

| MihaiA explică:

@rroxi43, daca da statu` in judecata si are castig de cauza nu cred ca Becali ar pastra banii pe care i-ar lua. Nu cred nici ca are probleme cu banii. Intr-adevar are unele probleme de lichiditati si faptul ca au scazut mult preturile la terenuri, dar sunt convins ca are inca foarte multi bani.

| MihaiA explică:

@ eileen, sunt multi care sunt prosti in tara asta si nu fac nimic pentru altii. Intr-adevar, stilul lui de a se lauda si de a " tipa " in gura mare tot ce face la televizor, se intoarce impotriva lui.

| MihaiA explică:

Citez " "Ce spunem e 100%, pe bune. Ne-au strans la Pipera pe toti trei si au sarit pe noi. Ne-au rupt in doua! Tovarasul nostru era impuscat. I-au scos bila din picior, dupa ce i-au turnat whisky sa nu se infecteze! Gigi (n. n. - Becali) --! a venit mai tarziu, ne-a spus sa spunem cum s-a intamplat tot, apoi ne-a dat bani sa plecam cu taxiul acasa si ne-a zis ca nu depune plangere pentru ca suntem tineri si avem familii!--", ne-a povestit unul dintre presupusii hoti.
sursa : http://www.cancan.ro/2009-04-03/L-au-santajat-pe-Gigi.html

Presa din toata lumea a preluat stirea inca de ieri, si Romania va avea de suferit din punct de vedere al imaginii justitiei romane.

| hugin a răspuns:

Puteau sa-l cerceteze fara atata tam tam si nu cred ca Becali e pericol public sa fie tinut 29 de zile in arest. Mai mult ca sigur e o reglare de conturi mai veche ( o fi suparat el pe unu care acum ii intoarce moneda). Politia Romana ca de obicei se leaga de cine nu trebuie. cheltuie banii nostri pe niste demonstratii de forta de care nu e nevoie. Purtatorul de cuvant al politiei nu e capabil sa raspunda la o intrebare simpla ( isi repeta povestea invatata inainte si atat)
Ce mai esti interlop nu ai nici o treaba nu esti GHINIONUL NOSTRU sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basescu, popoviciu & co

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt fan Gigi Becali, il ignor de cele mai multe ori pentru ca este un tip grobian, dar in aceasta situatie, nu pot sa nu declar ca este o "facatura" Sant criminali care salasuiesc liberi printre noi, violatori, tati incestuosi, persoane implicate in accidente cu victime, care sint anchetati in libertate pentru ca sunt declarati de instante nepericulosi.Becali a fost saltat cu 30 de de mascati, speriind copiii (grav, grav, grav) si facant un circ de toata frumusetea! Catuse ...de ce nu si lanturi la picioare? Asta este justitia in Romania. Sa ne temem si de umbra noastra, la ce justitie avem. Totul se face la comanda POLITICA. In 20 de ani nu am vazut justitie adevarata, nu am vazut un corupt inchis si cu averea confiscata, nu am vazut castigand in instanta un amarat cu dreptatea in mana. Ce s-a ales de dosarele celor care au vandut casele si apartamentele unora, cu acte false si apoi au scos din case proprietarii? sunt si acum pe strazi. ce se intampla cu Romania? Oare chiar mamaliga nu explodeaza? Ne incalca drepturile, ii tin pe batrani infometati cu o pensie insuficienta, nedreptati cat china in justitia aservita clasei politice. Ce sa mai zici? Asistam la un jaf si o teroare, nedreptate si umilire incredibila.
Cred ca Gigi va fi santajat sa nu mai deschida gurita despre multe lucruri pe care le stie si asta se poate doar cu detentie. Cele 29 de zile vor fi grele! Eu sper ca "ciobanul" sa reziste si sa dovedeasca mai mult caracter decat cei care au comandat actiunea de ieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare un abuz si nu mi s-a parut necesar sa vina cu mascatii si cu "trupele antitero" la el acasa la 7 dimineata si sa il aresteze ca pe ultimul criminal...nu sunt fan Gigi dar sunt o persoana corecta si nu mi se pare corect ce i se intampla. Probabil, de fapt sigur sunt multe la mijloc de care noi nu stim de s-a intamplat asa... politic, nepolitic...nu ma intereseaza... cert e ca este rusinos si penibil ceea ce se intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reglare de conturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusine politiei si justitiei romane.ba boilor ne facem de ras in afara tarii, hoooo natarailor si papagalii lui basescu(basexu) alupigus la astia de la justitie si conducerea tarii care ne aduc la sapa de lemn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este corect si etic fata de un om care a contribiut in buna masura
la realizarea unor case pentru oameni sinistraty si care nu a fost nepasotor cu semeni sai sa fie tratta in acest mod sipentru o asemenea fapta

| alexutza_4406 a răspuns:

Sincer? O mare prostie...la fel ca multe altele din romania sad...eu zic ca multi ar merita asta inaintea lui...deci no comment!

| milida a răspuns:

Se incearca sa-l sperie pentru a nu se mai lua de "cea mai curata justitie" din lume si indepartarea atentiei de la cazul Popoviciu, in care sunt implicate nume grele din justitie, guvern, parlament si toti care au legaturi cu acestia.Este cel mai mare circ si cel mai mare abuz, mai ales ca el a fost victima si trebuie sa-i dea in judecata, chiar la Haga pentru a afla si EU cat de curata e justitia din Romania.Atualul Guvern e" profesor"fata de ce se intampla pana in 1989.Tot ce fac actualii guvernanti cu premierul care desi e profesor de drept, face legea dupa bunul lui plac si acelor care-i sunt alaturi la guvernare.Cum poti sa mai ai incredere in politie si justiotie cand vezi abuzurile facute.Chiar Becali este cel mai periculos infractor de trebuia sa fie luat de 30 de insi? RUSINE POLITIEI SI JUSTITIEI ROMANE! Avem o tara minunata dar regret ca traiesc in ea pentru ca este condusa de astfel de oameni.Securistii comunisti conduc fraiele tarii si fac legea dupa bunul plac, pentru a putea sa puna mana pe cat mai mult iar noi sa fim slugile lor.

| tancos a răspuns:

Dacă nu era Gigi Becali sigur se găsea alt personaj ca unealtă de distragere a atenţiei!

| abi a răspuns:

Se incearca distragerea atentiei de la problemele importante, vezi si perioada cand au anuntat disparitia armelor, acum ne baga pe gat asta ca sa nu fim atenti la problemele cu adevarat importante, concedieri masive, reduceri salariale, distribuirea banilor din imprumutul FMI.