| Adry a întrebat:

Ce pistol pot cumpara/purta/folosii (in caz de nevoie) daca am permis de port arma?

Răspuns Câştigător
| somebody a răspuns:

Cand trace cineva in tine[si esti doar ranit(a)] ai un sentiment de bucurie ca ai scapat.In schimb cand tragi in cineva nu te gandesti la ce va urma.Nu stiu daca ai sa primesti un pistol cu gloante adevarate in Romania. Poate unul cu gaze sau cu gloante de cauciuc iar daca vei fi nevoit(a) sa tragi o sa c-am ai de umblat prin tribunale.Asa ca poti folosi foarte bine si spray-ul.
Ce inseamna "caz de nevoie extrema"pentru tine?
Cineva care te-a calcat pe picior?
Ti-a furat mobilul?
Te-a injurat cineva?
Nu ai primit restul la paine?
Eu nu cred ca exista un motiv ca orice om ce indeplineste niste conditii sa-i fie eliberat permis portarm.
In ceea ce ma priveste pe mine eu locuiesc in Israel si cu siguranta nu am tras dupa ciori cu el. L-am folosit intr-un schimb de focuri.Asta nu inseamna ca aici se vand pistoalele la taraba.Trebue sa ai un motiv bine intemeiat daca vrei sa detii un pistol.
Eu ti-as recomenda ceea ce am eu dar e foarte greu:
MP 446 "Viking"
Calibru 9x19 mm
Capacitatea magazinului: 17
Lungime: 198 mm
Greutate: 830 g
Succeswinking

45 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Am urmarit din curiozitate intrebarea aceasta, ma intereseaza si pe mine un raspuns serios caci toata vara stau singura la tara. N-am aflat raspunsul.presupun ca intrebarea trebuie adresata politiei, am aflat in schimb ca silvioman e un povestitor de exceptie.are talent, are si umor iar faza cu greuceanu m-a amzat teribil,. Se vede ca a fost bun la romana daca-l mai tine minte pe Greuceanu cu care s-a intalnit in clasa a opta.Nu stiu daca Se mai uita pe aici dar daca o face ii trnsmit felicitari.Mai povesteste-ne ceva ca merita.Cat priveste pistolul, cred ca numai politia are raspuns. euCHIAR AM SA INTREB DESI DUPA CATE INTELEG NU TREBUIE DOAR SA STII SA-L FOLOSESTI CI SA SI POTI.CINE STIE...

April
| April a răspuns:

DRAGA SILVIOMAN, CHIAR IMI PLACE CUM POVESTESTI SI CREDE-MA CA TE-AM VOTAT IMEDIAT SI M=AM BUCURAT CA AI RASPUNS.Pare ca ai o viata f.interesanta,ai subiecte depovestit.Mai spune=ne ceva UN CITITOR ASIGURAT AI... felicitari inca odata si astept urmatoarea ta poveste...

April
| April a răspuns:

Prin filme noi vedem ce usor si dezinvolt scot eroii pistolul, trag cu el si, gata, ticalosii sunt rapusi. Din motive de siguranta intr0o casa mai singuratica la tara gandeam ca un pistol ar fi bun.Ca sa fiu cinstita nu ma gandeam sa invat sa trag cu el ci doar sa afisez pe poarta, alaturi de anuntulCAINE RAU, si PERMISUL DE PORT=ARMA. Ce crezi SILVIOMAN, CE MIJOACE de aparare poti folosi ca sa traiesti in liniste in casa ta in conditiile proliferarii violentei la noi? Cum pot dormi linistita in casa mea singuratica si in care imi place grozav sa -mi petrec verile?

April
| April a răspuns:

IMI PARE RAU CA INTREBAREA MEA A PARUT FRIVOLA.aDEVARUL E CA CHIAR MI-E FRICA si am pierdut linistea in care traiam la tara.VAra trecuta o familie de pensionari a fost torturata de o gasca de tigani intr-o noapte numai pentru ca aflasera ca batraneii veniti de la oras luasera pensia.La tara toata lumea stie totul despre toata lumea.Scuze pentru naivitatea de a crede ca poti intreba orice.De fapt a fost si singura mea intrebare. ABANDONEZ TEMA.Si privez astfel pe tanika de a face presupuneri...scuze.

April
| April a răspuns:

Multumesc mult lui SILVIOMAN pentru incurajareConstat ca pe langa talent literar e inzestrat si cu generozitate ceea ce e chiar uimitor pentru o persoana care pare sa fi trecut prin experiente de-a dreptul periculoase. Sfaturile sale sunt utile in aceste vremuri atat de nesigure. Ii multumesc inca odata, ramane sa ma gandesc... N-as i intrat intr-o discutie atat de masculina daca sa traiesc in liniste n-ar fi extrem de important pentru mine...sorry.

cristian
| cristian a răspuns:

In caz de nevoi buna e Gina Pistol.
Nu stiu daca o poti cumpara dar de purtat si folosit o poti.

assiris
| assiris a răspuns:

Eu nu am si nici nu am simtit nevoia sa am unul, poate decit pentru a practica un sport (am practicat tirul). Proverbul ca cine are sabie de sabie va muri este real. Caci s-ar putea sa ai pistol si sa incapa pe mana adversarului inainte de a trage si atunci vei fi impuscat cu siguranta caci el este in legitima aparare. Te-a impuscat cu arma cu care l-ai atacat.
Cauta mai bine sa eviti starile conflictuale si sa le rezolvi cu tact, e mai sigur, iar cind nu ai nici o sansa - fugi. Fuga e rusinoasa dar e sanatoasa, caci la ce ti-ar folosi sa te "dai cocos" si sa o incasezi (atunci sau cu o ocazie ulterioara)

assiris
| assiris a răspuns:

Pentru @ADRY:"Ce faci daca vin la tine 4-5 indivizi de culoare inchisa, trasi de fiare, pusi pe scandal pentru simplul fapt ca existi si in plus mai esti si cu prietena ta. Ce faci? - o iei la fuga? - incepi si le explici ca nu asa se procedeaza intr-o tara civizilata?"
Te-ai intrebat daca acei indivizi care vin la tine nu sunt ca si tine, adica cu 4-5 pistoale la bracinari - ti ce faci? Caci atunci cred ca vei avea nevoie de un AK.
Din cite am mai citit din cele scrise vad ca esti obsedat de probleme dar nu uita zicala: Cine umbla cu sabia de sabie va muri! Eu cred ca un pistol nu te apara precum iti imaginezi. Cred ca ai vazut prea multe filme cu "007". Te intreb, ai facut armata?
Eu cind eram in armata cind aveam automatul in mana aveam senzatia ca sunt superman. Umblam prin padure cu puscociul incarcat in mana, in bezna si nu ma temeam de nimeni si de nimic. Abia cind am inceput sa judec rational, mi-am dat seama ca pentru cineva care m-ar fi asteptat dupa un copac cu o bâtă in mana, eram cea mai vulnerabila tinta. Ce iti recomand, citeste Manual de supravietuire a lui Serban Derlogea, in care ai si multe din ce te intereseaza. Eventual daca obisnuiesti sa umbli prin locuri periculoase cu prietena, ia-ti in buzunar un spray paralizant, te poate salva. Invata ceva arte martiale si tehnici de autoaparare caci daca-ti da cineva peste mana si-ti scapa pistolul ce-ti da in imaginatia ta atita putere, va fi arma cu care adversarul te va face sa-ti para foarte rau ca l-ai scos.

| somebody a răspuns:

Sai pistol nu este necesar sa-l si folosesti.Este o siguranta care ti-o da tie ca muritor.Asta nu inseamna ca nu poti lua un par in cap chiar daca ai pistoale de cawboy, ca doar nu ai sa invartesti pistolul pe deget in mijlocul strazii.Si eu am pistol cu gloante adevarate si chiar m-am folosit de el.Nu vreau sa ajungi in situatia in care sa-l folosesti si nici nu cred ca vrei sa stii cum ai sa te simti dupa aceea. Daca vrei am sa-ti povestesc ce m-i s-a intamplat mie dar nu vreau sa ocup toata pagina.
Apropo:
nu-l mai port de 9 aniwinking

| somebody a răspuns:

Am revenit.
Asta nu inseamna ca daca am tras am si omorat pe cineva.Nu mai conteaza in cine am tras si de ce.Fiti atenti:
Ultima data dand am scos pistolul de la brau a fost acum 9 ani de atunci nu l-am mai scos din seif.Eram sofer pe o masina de gunoi.Intr-o dimineata pe la 4.30 eram in cursa si ma aflam pe o straduta olandeza(pentru cei ce cunosc iar pentru cei ce nu au cunostinta e o straduta in care nu incap 2 masini) si baietii isi faceau treaba linistiti.La un moment dat apare in spatele meu un ford mustang (aveam sa stiu asta numai dupa 2 luni)si a inceput sa claxoneze disperat.Nu am bagat in seama nici injuraturile care m-i s-au adus de catre sofer.De ce? Pentru ca eram cocos si stiam ca am arma.Soferul s-a dat jos din masina si pe cuvantul meu ca nu avea a se mai tarmina cu o bata de basselal in mana si o invartea deasupra capului de parca era Greunceanu.Nu am gesticulat si m-am inchis in camion pur si simplu. El nu avea nimic de impartit cu cei ce goleau pubelele ci cu soferul. A venis si ma tot ameninta ca ma stie si o sa ma faca praf.Normal ca aveam o oarecare frica cu tot cu pistol dar eram si foarte nervos.In secunda urmatoare am deschis usa am scos pistolul am bagat cartus pe teava si l-am pus in capul malacului.La cat era el de mare sa ofilit instantaneu a scapat bata din mana si a plecat lejer dar galben.In acelasi timp mi-am dat seama ca intr-o clipa de furie era sa omor un om. A asteptat in spatele masinii pana am terminat cu gunoiul.Nu am dormit cred ca o saptamana. Aveam mustrari de constiinta si a fost pentru ultima data cand am scos pistolul din casa. L-am mai intalnit de cateva ori in aceleasi conditii dar astepta in spate ca un copilas.In ajunul unei zi de sarbatoare(evreiasca)eram la el pe strada cu camionul pe la ora 15 si l-am vazut ca vine la mine la masina imi spune sa cobor la care eu nu am vrut.Sa urcat pe scara masinii mi-a scos cheile din contact si a plecat la el in casa.Am plecat dupa el sa-mi iau cheile inapoi si m-a bagat in casa mi-a aratat familia lui si mi-a zis ca din acea zi a devenit om.Nu credea ca cineva va fi in stare in lumea asta sa-i puna pistolul in cap iar atunci si-a dat seama ca nu conteaza cati muschi ai pe tine si ce mare mafiot esti dar a inteles ce pretioasa e viata.Am terminat intalnirea ramanand prieteni si ne mai vizitam si in ziua de azi.
Asa ca sa nu crezi ca pistolul poate sa fie o solutie. happy

| somebody a răspuns:

In principiu pistolul nu este o necesitate ci o responsabilitate. O mai mare responsabilitate nu poate exista.Este adevarat ca-ti da o siguranta foarte mare si daca se mai si afla ca ai "flinta" e si mai bine.Hotul cand stie ca este posibil ca proprietarul sa aiba arma de foc(indiferent care este aceea)se gandeste de 2-3 ori inainte sa intre. Dar ce faci cand lasi arma acasa? Unde ti-e gandul? Oare a intrat cineva si mi-a luat-o? si daca da ce ma fac? Va trebui sa declar oare la politie? Ce-mi vor face? Acestea sunt numai 5 % din intrebari.Stii ca va trebui sa mergi la tragere permanent? Stii ca armamentul se pastreaza in locuri de mare siguranta? Stii ca exista si o inspectie in ceea ca priveste regimul armelor si al munitiilor? Crede-ma ca nu e usor.
In primul an cand am cumparat pistolul nu va trece prin minte ce faceam.Stateam la fereastra cu pistolul in mana si simulam ca trag in persoanele de pe strada. Poate nu va vine sa credeti dar pentru o clipa ma puteam considera dumnezeul lor. Ii luam in catare si-mi inchipuiam cum pica rapusi de glont.Parea o gluma care cu timpul trebuia devina responsabilitate.Am trecut peste asta nu chiar usor. Mi-am dat seama abia dupa ce m-am alaturat unor politisti intr-un schimb de focuri contra unor teroristi din Gaza.Am vazut ce inseamna sa ai puterea in mana la propriu si sa aperi pe cei din jurul tau.In romania nu se intampla asemenea lucruri dar sunt foarte multe cazuri in care ti-ai fi dorit ca simplul cetatean de pe strada sa fi avut pistol (vezi cazul din brasov).
Mai am o povestioara dar astept sa vad daca cineva acceseaza si voteaza ceea ce nu stiu daca am scris degeaba sau nu...winking

| somebody a răspuns:

In legatura cu mesajul "Asa ca sa nu crezi ca pistolul poate sa fie o solutie" as vrea sa te intreb la ce crezi ca ti-ar folosi? Iar in legatura cu intrebarea referitoare la purtatul pistolului am si un raspuns.1-Daca vrei sa atragi atentia si sa-ti faci o caruta de dusmani nu ai decat sa-l porti la vedere. Ti-am mai zis dar se pare ca nu ai inteles.Asta nu inseamna ca daca ai pistol mergi cu el pe strada si-l invarti pe deget ca-n western. E ca si cum ai fi director undeva si ai merge in fiecare zi pe strada cu contractul in mana sa te vada lumea ca ai o functie de smeceher.2-Daca vrei sa te stii tu pe tine in siguranta-l poti tine ascuns ca oricum se va afla. Tu nu-ti dai seama ce putere are folclorul la in Romania.Problema mare este ca imediat se va afla de arma ta si cu siguranta vor sti ca ai permis portarm si100% vor fi ca nu ai gloante.Nu stiu in ce fel de anturaj te invarti dar daca este unul cu mafioti intr-o zi nu vor ezita sa-ti puna pistolul in cap si atunci nu va fi gaze sau cauciuc pentru ca te vad astia cocos iar la piata neagra se vand gloante si sunt si ieftine mama lor de dracii...Stii cat costa viata unui om cand indrepti pistolul spre el? Intre 7 si 25 de ron.Mai ieftin de atat nici ca se poate...Si nu doresc la nimeni sa simta teava rece la tampla ca atunci nu te mai scapa nici un F16...
I`will be back. Coming soon...

| somebody a răspuns:

Daca mi-ai spune si cati ani ai ca sa stiu si ce raspuns sa-ti dau...

| somebody a răspuns:

Multi cred ca daca ai o arma devii mai periculos sau asa cred ceilalti despre tine si de fapt asa se si intampla din pacate in Romania. E ca si cum ai invata box ca sa bati lumea pe strada.Trebuie bine inteles ca doar cei ce intr-adevar au nevoie de arme trebuie sa li se elibereze.Sunt unii care nu au tinut o arma in mana in viata lor si cred ca un pistol rezolva totul.Intr-o tara unde nu sunt lupte de gherila si nu sunt teroristi la ce crezi ca-i bun pistolul? Apropo de armata eu am facut 3 ani(ca asa se face la noi)din care 2 ani in granita cu Libanul.La noi multe tinte erau vii si cu toate astea parea a fi o joaca. Mi-au trebuit ceva ani sa-mi dau seama ca nu era o gluma.Ma uitam in urma si mi-am dat seama ca nu eram copt pentru a tine o arma in mana desi eram nevoit chiar si sa trag fiind constrans de imprejurari. Tare as vrea sa stiu si eu daca cineva care citeste si urmareste aceasta intrebare a indreptat o arma in fata unui om si ce a fost in mintea lui in urmatoarea secunda? Sunt sigur ca multi au facut-o, unii constienti iar alti fara constiinta dar cei ce au facut-o sub comenzi stiu mai bine si chiar raman cu sechele.
Am avut un prieten ce vea o fata de 13 ani pe constiinta.Am fost camarazi.Eu eram cercetas iar el era lunetist sau cum se spune la noi Dumnezeul teroristilor pentru ca ei nu au Dumnezeu. O misiune simpla in care trebuia sa cada un cap terorist.Se intampla in '92. Undeva in sudul Libanului aproximativ 70 km de granita.Informatiile erau destul de precise(mosad). Intr-una din vilele lui acest mare organizator terorist avea sa bea cafeaua la ora 6.30 pe terasa. Un glont, o tinta, un om mort asa trebuia sa se intample. 6.30 fix iese cu cafeaua in mana se aude in casca shoot si tinta pica. Urmatoarea clipa o fetita de 13 ani isi face aparitia pe terasa si se aude din nou in casca shoot. Un copil nevinovat a picat si el.De ce va spun toata astea? Acest prieten al meu era un tragator de elita si avea multe capete de teroristi in la activ pe teava de la pusca dar acea misiune la facut sa nu se mai controleze si la ca-ti va ani dupa aceea s-a impuscat in cap cu pistolul lui. Povestea intr-un bilet ca nu a facut fata presiunilor nervoase si ca nu a fost instiintat de aparitia fetitei din acea ca sa.Asa ca toti cei ce ce vor sa devina John Wayne ar c-am trebui sa se gandeasca si la urmari...

| somebody a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa iei contact cu armamentul acolo unde sunt oameni instruiti.Nu cred ca ai putea invata tu mai mult decat te poate invata un om competent. Faptul ca tu ai sa stii mai multe ca altii acolo la academie este egal cu zero.Cu cat stii mai multe in viata civila cu atat stii mai putine in viata militara.Asta nu inseamna ca-ti trebuie un pistol. Te poti documenta in carti reviste internet s.a.m.d.Cred ca ar fi o solutie mut mai buna...

| somebody a răspuns:

... april nu cred ca e o idee buna sa abandonezi.Ai dreptul la intrebare si la replici. Faptul ca un anonim nu a citit si ceea ce s-a discutat pe aceasta tema ci doar a raspuns si el o intrebare nu trebuie sa te faca pe tine sa abandonezi tema.Armele sunt o duzina.De obicei cand te ataca cineva nu stii ce fel de arme are in dotare si nu stii cum sa ripostezi. O alegere buna ar fi pistolul cu gaze si am un exemplu pentru tine.
Reck Goliath 890 ron
Calibrul: 9 mm p. a. k.
Capacitate incarcator: 4 focuri
Lungime totala: 134 mm
Siguranta: parghie mecanica
Greutate: 420 gr.
Nu stiu de unde esti dar stiu unde poti gasi asa ceva.In legatura cu electroshok nu sfatuiesc pe nimeni.Se poate muri foarte usor din shokuri. O inima mai slabuta cedeaza repede la shokuri electrice si nu cred ca vrei sa omori pe cineva ci doar sa fii in siguranta.Cat despre sabii nici nu se discuta.Eu nu stiu pe cineva care sa manuiasca sabia bine decat dupa cativa ani buni de antrenament. O arma buna este o arma care sa te reprezinte, o arma care sa fie usor de manevrat si de intretinut financiar.Nu sarim cu banii sa cumparam inainte de a ne documenta bine.Cauta ceva care sa fie pe masura ta.Nu te arunca la Colt, M16 sau mai stiu eu ce.Cauta mai inainte un curs de tragere incearca sa vezi cu ce greutate te poti acomoda si sfatuiestete cu cei ce sunt in masura sa o faca.Nu te poti baza pe un simplu vanzator sau cineva care scrie pe forum.Sunt foarte putini cei ce tin in mana zi de zi o arma.Asa ca te sfatuiesc sa nu iei o decizie in graba.Mai gandeste-te inainte de a face o alegere. happy

| somebody a răspuns:

Imprastie gaze nocive, iritante sau de neutralizare...winking

| somebody a răspuns:

Unele pistoale functioneaza cu: gloante de 9 mm cu incarcatura lacrimogena ( gaz) sau cu gloante de 9 mm cu bila de cauciuc deci poti folosi ce munitie vrei...winking

| FlorinPx a răspuns (pentru somebody):

Salut, am citit toate raspunsurile tale si iti dau cea mai mare dreptate. Eu am 15 ani si pe la 18 ani as vrea sa detin o asemenea arma dar nu letala, pentru a te apara nu trebuie sa omori un om ci e de ajuns sa il sperii/ranesti cu o arma cu gloante de cauciuc. Dar in cazul parlamentarilor, bancherilor intr-un cuvat oamenii care transporta bunuri de valori foarte mari s.a.m.d decat iei sa detina arme letale. Si cu testele de psihologie, putina atentie si le treci chiar daca nu esti copt la minte, tot ce ar trebui sa faca este urmatorul lucru, dupa ce primeste toate aprobarile si depunde dosarul la politie primeste arma in 20 de zile sau 6, ar trebui sa fie urmarit de 3 oameni de la politie, 2 la distanta de 10 metri si unul sa il provoace (injure, sau sa gasesasca un motiv de a se certa cu acea persoana) daca respectivul care vrea sa detina arma sare la bataie daca are pistol il impusca pe acel "personaj" chiar daca nu prezinta nici cea mai mica amenintare decat ca s-a luat la cearta. Daca a sarit la bataie ar trebui sa i se respinga cererea pentru permisul de Port Arma. Am vazut ca te pricepi si zi-mi ce parere ai din ce am scris mai sus. Bafta!

| somebody a răspuns:

Cred ca la varsta asta ti-ar prinde bine unul cu apa...

| somebody a răspuns:

Un lucru vi se pare voua normal.Toata lumea sa poarta arme si sa le foloseasca asa ca vor ei.Trebuie inteles ca la varstele voastre si fara un stagiu militar ca sa va puteti da seama de consecinte nu sunteti in masura sa purtati o arma.Hai sa facem din lumea asta western total.
Ce crezi ca s-ar intampla daca si ultimul om ar avea pistol la brau? Ce crezi ca s-ar intampla daca toti minorii au nevoie si li se permite o arma? Nu crezi ca rata mortalitatii ar creste mai mult? Tu ADRY erai unul care vroiai sa stii mai multe despre arme inainte de academia militara.Eu sunt impotriva celor ce nu au facut armata si nu au cunostinte de cauza sa nu li se elibereze arme.Vezi intreberea ce a fost adresata aici de un anonim de 16 ani. Tu ai vrea ca unul ca el sa poarte o arma la varsta asta? Vrea cu tot din adinsul? Sa urmeze un curs sa faca ceva sa aiba varsta corespunzatoare ca sa vada cei de la evidenta armelor si munitiilor ca esti capabil sa tii pistolul in mana.Toti hotii, talharii si shmecherii de care vorbesti tu, crezi ca daca o sa aveti toti pistoale o sa-i opriti? laughing laughing laughing laughing laughing
Pana o sa aveti cu totii arme, ei au sa-si comande avioane si elicoptere.Crezi ca asta e solutia? Nici de cum...Solutia cea mai buna este sa inaspresti legile.Sa nu lasi impresia ca legile sunt facute numai pentru unii.Stii care este diferenta intr-e un politai roman si unul israelian? Aceea ca aici politia nu poate fi conrupta decat la nivel inalt.Adica nu mizerii ca in "romanica". Ai sa ajungi si tu la o varsta la care ai sa-ti dai seama ca nu este nevoie de o arma ca sa reduci din hoti si talhari.Incearca sa vezi inainte cu cel putin 20 ani in care probabil vei avea o familie iar copilul tau in varsta de 17-20 de ani tine o arma in mana si incearca sa-si faca legea printre hoti.Cu siguranta nu asta vrei sa se intample...

| somebody a răspuns:

Nu stiu daca cineva mai citeste sau urmareste intrebarea lui ADRY. Vreau ca mesajul meu sa nu supere sau sa afecteze pe cineva, dar asa gandesc eu.As vrea sa se stie ca dupa legea armelor neletale, unora nu o sa le mai ajunga iar atunci va veni vremea sa ceara arme letale.Cred ca o siguranta si protectie mai mare pentru fiecare din noi nu este data de dreptul de a detine arme; ci de o mai buna aplicare a legilor curente. Jafurile de acum, violuri si amenintarile se fac de multe ori cu cutite, si alte arme albe. Daca ar fi permis ca oamenii sa detina armele cu glont pentru autoaparare, infractorii ar fi primii care si-ar procura. Unii isi procura si acum, la negru, dar acestia sunt putini, pentru ca se face puscarie grea pentru detinere ilegala de arme si/sau munitie. Dar atunci, fiecare infractor, mic si mare, va avea o arma cu glont, pe care o va tine cu el pe unde merge sa fure.
Sigur, e frumos cand doar tu ai arma cu glont, si ceilalti nu. Dar daca are toata lumea, inclusiv teribilistii, betivii, hotii de buzunare, si orice infractor la colt de strada ( care, acum nu risca puscarie sa-si procure ) cum mai e? In loc sa-ti puna infractorul cutitul la gat, e mai bine sa-ti puna pistolul la tampla? Sau, iti imaginezi ca daca iti pune infractorul pistolul la tampla, ai tupeu sa tragi pistolul de la brau sa-l impusti? Sau crezi atunci nu o sa se mai fure? Ca o sa le fie frica la infractori de impuscare, si doamne fereste sa mai practice aceasta "meserie" veche...Fi convins ca o sa fure si atunci! Doar ca, daca o sa fie prinsi, in loc sa fuga ca acum, mai bine te impusca, ca nu cumva sa te duci tu sa iei arma sa-i impusti. Caci, hotii sigur o sa poarte armele cu ei cand sunt la furat, dar tu, in izmene in casa, la bucatarie sau pe wc, nu prea cred ca ai pistolul cu tine.Si, cum nu rezolva politia nedreptatile de acum, crezi ca o sa rezolve abuzurile de arma facute atunci?
Imagineaza-ti ca mergi pe strada cu pistolul la brau, si de dupa colt iti pune unul pistolul la cap, cerandu-ti banii. Ce faci, scoti pistolul? N-ai cum, ca infractorul ti-l tine pe al in tampla. Daca faci figuri, te impusca, si zice ca a fost autoaparare, ca ai vrut sa-l jefuiesti. Daca n-are cazier, si amandoi sunteti singuri, eu fac pariu ca justitia de la noi din tara, asa de "oarba" cum e ea acum, nu-l va dovedi vinovat. Iar daca are cazier, o sa urmeze un proces lung, din care poate scapa, din lipsa de probe care sa dovedeasca cum a stat situatia.
Scenariu 2. Dormi linisistit in casa, cu pistolul sub perna; iar hotii te ataca. Fii sigur ca nu o sa vina neinarmati, in conditiile in care si ei stiu ca oricine poate avea pistol. Si, de obicei hotii intra pe nesimtite, fara sa incerce 50 de chei. Intra pe nesimtite sau pur si simplu izbind tare usa spargand incuietoarea, si pana sa iei tu arma iti vor pune pistolu la cap. Ce mai poti face? Sau, daca ii auzi, ei se vor ascunde dupa obiecte tari si va urma un schimb de focuri ca-n filmele americane, dupa care ei vor fugii inainte sa ajunga politia.
Acum, fara arme, vin, fura, si eventual daca sunt surprinsi fug. Cand o sa aiba toti arme, vin, fura, daca sunt surprinsi va veti impusca ca orbii unii pe altii, sub deviza care-i mai rapid si mai bun tintas va castiga.
Acum, violatorii iau "cu japca" cate o fata la ei acasa unde fac presiuni ca sa o violeze. Cand o sa aiba voie fiecare sa detina arma de foc, o sa o ameninte cu pistolul, si daca ea nu vrea, o vor putea omora declarand ca a fost hoata. "Ce cauta la noi in casa? Mama ei de hoata! I-am tras un glont in frunte ca asa merita!" vor zice infractorii, si ma indoiesc ca politia va reusi sa demonstreze ca ei de fapt au fost infractorii. Voi credeti, ca daca oamenii legii nu reusesc sa pedepseasca infractorii acum, si multi scapa nepedepsiti, va imaginati ca o sa le fie usor sa demonstreze care caz a fost de autoaparare si care nu? Orice uz de arma, va fi declarat ca autoaparare. Si, normal, autorul va fi nevinovat pana cand se dovedeste contrariul, iar mortul nu mai poate vorbi, si stim bine de asemenea, cata dreaptate e justitia in tara noastra.Asa ca... arme de foc va mai trebuie fratilor. Sa va impuste infractorii in cap la colt de strada pe 10 mii de lei, sa va ia apoi pistolul de la brau ( ca deh, pot sa-l vanda, nu? ) si sa-i prinda politia cand o zbura porcul.Sau, unii din voi sunt asa de incuiati incat va ganditi ca doar voi veti avea pistoale? Si vine hotul in casa, neinarmat si timid saracul, si voi il prindeti si-l impuscati in cap? Sau va imaginati ca daca va fura un hot de buzunar ceva in autobuz sau pe strada, scoateti pistolul si trageti dupa el? Fratilor, glontul cade la peste 3 km! Deci daca tragi cu pistolul pe strada, si gloantele trec pe langa hot, ele vor lovi oameni nevinovati, masini, si o multime de alte obiecte!
Deh. tot "cocosu" vrea arme de foc in casa. daca ar primii, si ar vedea ca tot se va fura ca in codru, si tot vor fi nedreptati, o sa vrea bazuka. sau lansator de rakete...
Ps. nu ne putem compara cu alte state civilizate mai fratilor, ca acolo justitia e mult mai dreapta decat la noi. Acolo, se stie cand e caz de autoaparare si cand nu. Sa ajunga justitia de la noi ca cea de dincolo, si dupa aia sa cereti arme de foc! Cine are bani, isi angajeaza bodiguarzi si agenti de paza. care nu, la ce va trebuie arme letale sau neletale?
Power without control is nothing...

| Adry explică:

Ei bine, si ce pistol imi pot lua? - un cod ca sa ma uit pe google la imagini.
Banuiesc ca sentimentul dupa ce ai tras cu el nu poate fi mai rau decat daca trage cineva in tine.
PS: eu nu il iau ca sa trag in lume de distractie ci in caz de nevoie extrema (daca e ceva minor folosesc spray-ul).

| Adry explică:

@assiris adversarul tau nu va gandi asa. Ce faci daca vin la tine 4-5 indivizi de culoare inchisa, trasi de fiare, pusi pe scandal pentru simplul fapt ca existi si in plus mai esti si cu prietena ta. Ce faci? - o iei la fuga? - incepi si le explici ca nu asa se procedeaza intr-o tara civizilata?

| Adry explică:

@silvioman. Nu scrii degeaba. Site-ul are un sistem de optimizare SEO destul de bun ceea ce inseamna ca majoritatea vizitatorilor vin de pe google. Probabil multi ti-au citit povestea dar nu au cont ca sa voteze.
In legatura cu povestea ta; nu am inteles mesajul de la sfarsit "Asa ca sa nu crezi ca pistolul poate sa fie o solutie. ".
Mai am o intrebare fiindca vad ca mai urmaresti subiectul : E bine sa porti pistolul la vedere?

| Adry explică:

La asta m-am gandit si eu ca ai vrut sa spui dar nu are sens. Tie ti-a folosit in povestea prezentata chiar daca nu ai tras cu el. In legatura cu pierderea pistolui (ai amintit tu mai sus). Ce se intampla?

| Adry explică:

@assiris. Nu sunt "obsedat" doar ca imi sustin argumentele pana se va demonstra contrariu. Situatia care am prezentat-o era una ipotetica, nu era vorba despre mine, ci in general.
@silvioman. 19, vrei sa calculezi cat voi avea dupa ce ies din puscarie? laughing
Am sa va spun de ce vreau eu pistol. Peste cateva luni vor avea loc inscrierile pentru academia militara si la care voi lua parte si eu. Daca voi intra nu vreau sa fiu chiar incepator atunci cand vine vorba de armament. In nici-un caz nu imi iau pistolul pentru a impusca lumea pe strada sau pentru a ma lauda cu el.

| Adry explică:

@april. Uite aici cateva arme : www.samurai-shop.ro/pageD6r.htm - asta ca sa-ti faci o idee. Vezi si pe alte site-uri. Un pistol cu electro-soc ar fi destul de bun si in plus nu omoara victima iar dupa ce ai tras il poti folosii ca spray paralizant (din cate stiu eu).

| Adry explică:

Tutorial pistol gaz. Cu ce trage de fapt pistolul cu gaz ca nu-mi dau seama.

| Adry explică:

Uite link-ul ca nu a mers sa pun adresa sus : ...rchant.mvc