| Vasilicamosbatran a întrebat:

Care sunt criteriile legale Autorizate de a face rost de un Permis de Port-Arma si de a cumpara un pistol in Italia?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu vrei sa faci o nefacuta pe acolo laughing cosa nostra tu esti tata?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cerere. Ți se aprobă dacă e motivată.
Nu ai voie să treci arme peste graniță.

| Ciprian09 a răspuns:

De a face rost pe sub mana sau legal?
citeste 295/2004 art.15 asta in Romania, in Italia intra pe situl celor din departamentul de securitate si citeste ce si cum! probabil sunt aceleasi chestii ca si la noi, dar e posibil sa iti ceara cetatenia. succes!

| Vasilicamosbatran explică (pentru Ciprian09):

Daca voiam pistol pe sub mana rezolvam in 2-3 zile singur...credema cunosc persoane, nu vreau sa zic mai mult.
Eu ma refeream legal.
Dar nu cred ca pot daca nu am cetatenie Italiana si Buletin.
Nu ma gandeam sa iau pistolul si sa vin in Romania ca e cam imposibil, dar macar acolo in Italia am un apartament de al mamei si stau acolo.
Adica pe scurt la Vara vreau sa plec in Italia pentru o perioada lunga de vreme, si imi e frica de persoanele de pe aici si voiam sa procur Legal un Pistol sa ma apar in caz de...

| Ciprian09 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Vasilica,toti avem institutia aia ''am un baiat''.eu zic sa stai relax si sa ai incredere in tine! daca e sa ne ducem la un loc cu verdeata, da unul cu masina peste noi pe trecerea de pietoni! KEEP CALM!

| Vasilicamosbatran explică (pentru Ciprian09):

Nu am inteles ce a spus. Poti repeta te rog?
Fara misto

| Vasilicamosbatran explică (pentru Ciprian09):

Ce ai*

| Ciprian09 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Nu este nici un misto! ma refer ca, daca este sa se intample ceva cu tine/mine, da unul cu masina peste noi pe trecerea de pietoni! nu poti avea un scut 100% incontinuu la tine! cand este sa se intample, se intampla!

| Ciprian09 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Toti avem '' institutia am un baiat''-adica in cazul in care avem nevoie de ceva,indiferent de nevoi,suni un baiat,o cunostinta,etc etc
in concluzie, daca ai o problema la masina de exemplu, il suni pe Andrei, care e mecanic la un service auto, adica ai un baiat laughing)

| Ciprian09 a răspuns:

Am gasit ceva la ei, se pare ca e putin diferita legislatia fata de ceea ce este la noi!
https://www.laleggepertutti.it/275815_porto-darmi-come-si-ottiene