| Adry a întrebat:

Ce pistol pot cumpara/purta/folosii (in caz de nevoie) daca am permis de port arma?

Răspuns Câştigător
| somebody a răspuns:

Cand trace cineva in tine[si esti doar ranit(a)] ai un sentiment de bucurie ca ai scapat.In schimb cand tragi in cineva nu te gandesti la ce va urma.Nu stiu daca ai sa primesti un pistol cu gloante adevarate in Romania. Poate unul cu gaze sau cu gloante de cauciuc iar daca vei fi nevoit(a) sa tragi o sa c-am ai de umblat prin tribunale.Asa ca poti folosi foarte bine si spray-ul.
Ce inseamna "caz de nevoie extrema"pentru tine?
Cineva care te-a calcat pe picior?
Ti-a furat mobilul?
Te-a injurat cineva?
Nu ai primit restul la paine?
Eu nu cred ca exista un motiv ca orice om ce indeplineste niste conditii sa-i fie eliberat permis portarm.
In ceea ce ma priveste pe mine eu locuiesc in Israel si cu siguranta nu am tras dupa ciori cu el. L-am folosit intr-un schimb de focuri.Asta nu inseamna ca aici se vand pistoalele la taraba.Trebue sa ai un motiv bine intemeiat daca vrei sa detii un pistol.
Eu ti-as recomenda ceea ce am eu dar e foarte greu:
MP 446 "Viking"
Calibru 9x19 mm
Capacitatea magazinului: 17
Lungime: 198 mm
Greutate: 830 g
Succeswinking

45 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Multumesc mult lui SILVIOMAN pentru incurajareConstat ca pe langa talent literar e inzestrat si cu generozitate ceea ce e chiar uimitor pentru o persoana care pare sa fi trecut prin experiente de-a dreptul periculoase. Sfaturile sale sunt utile in aceste vremuri atat de nesigure. Ii multumesc inca odata, ramane sa ma gandesc... N-as i intrat intr-o discutie atat de masculina daca sa traiesc in liniste n-ar fi extrem de important pentru mine...sorry.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 16 ani si imi iau si eu un pistol dar vreau unul q bile de cauciuc sau q gaze si nu stiu unde sa gasesc

| somebody a răspuns:

Cred ca la varsta asta ti-ar prinde bine unul cu apa...

| Adry explică:

Nu inteleg ce ai impotriva celor care doresc sa poarte o arma?
Sa inteleg ca numai hotii, talharii si tot felul de "smecherii" ar trebui sa poarte in schimb, noi, cetatenii cinstiti, platitori de taxe si impozite, nu. Cate sanse crezi ca ai sa luptii cu vorbe impotriva unuia cu un par in mana? Probabil la cat creier are iti va "formata memoria" imediat pana sa apuci tu, macar, sa suni la politie; dar sa mai si vina.
Probabil in Israel politia isi face datoria, oricare ar fi aia, dar in Romania nu te apara nici-dracu' (vorba lu' Mircea Badea).

| somebody a răspuns:

Un lucru vi se pare voua normal.Toata lumea sa poarta arme si sa le foloseasca asa ca vor ei.Trebuie inteles ca la varstele voastre si fara un stagiu militar ca sa va puteti da seama de consecinte nu sunteti in masura sa purtati o arma.Hai sa facem din lumea asta western total.
Ce crezi ca s-ar intampla daca si ultimul om ar avea pistol la brau? Ce crezi ca s-ar intampla daca toti minorii au nevoie si li se permite o arma? Nu crezi ca rata mortalitatii ar creste mai mult? Tu ADRY erai unul care vroiai sa stii mai multe despre arme inainte de academia militara.Eu sunt impotriva celor ce nu au facut armata si nu au cunostinte de cauza sa nu li se elibereze arme.Vezi intreberea ce a fost adresata aici de un anonim de 16 ani. Tu ai vrea ca unul ca el sa poarte o arma la varsta asta? Vrea cu tot din adinsul? Sa urmeze un curs sa faca ceva sa aiba varsta corespunzatoare ca sa vada cei de la evidenta armelor si munitiilor ca esti capabil sa tii pistolul in mana.Toti hotii, talharii si shmecherii de care vorbesti tu, crezi ca daca o sa aveti toti pistoale o sa-i opriti? laughing laughing laughing laughing laughing
Pana o sa aveti cu totii arme, ei au sa-si comande avioane si elicoptere.Crezi ca asta e solutia? Nici de cum...Solutia cea mai buna este sa inaspresti legile.Sa nu lasi impresia ca legile sunt facute numai pentru unii.Stii care este diferenta intr-e un politai roman si unul israelian? Aceea ca aici politia nu poate fi conrupta decat la nivel inalt.Adica nu mizerii ca in "romanica". Ai sa ajungi si tu la o varsta la care ai sa-ti dai seama ca nu este nevoie de o arma ca sa reduci din hoti si talhari.Incearca sa vezi inainte cu cel putin 20 ani in care probabil vei avea o familie iar copilul tau in varsta de 17-20 de ani tine o arma in mana si incearca sa-si faca legea printre hoti.Cu siguranta nu asta vrei sa se intample...

| Adry explică:

Am citit mesajul tau cu speranta ca atunci cand ma contrazici vei venii si cu o alternativa. Eu ca individ nu pot da legii, asadar, ce ar trebui sa fac? Sa dam verde talhariilor, violurilor pentru ca nu e moral sa ai o arma la tine cu care sa te aperi?
Din cate stiu se da un test psihologic, deci, arma nu poate ajunge la vreun bolnav psihic care oricum isi putea procura o arma la negru daca vrea; si se face si cursuri de instruire in asa fel incat sa nu impusti 5 oameni pana il nimeresti pe cel vizat.
Teoretic ai dreptate, nu ar fi chiar bine daca toata lumea ar avea o arma dar nici asa nu e bine ca doar "răul" să aibă puterea. Sunt deschis la nou, daca ai o alternativa as fii bucuros sa o dezbatem si poate chiar o aplicam, daca se poate.

| somebody a răspuns:

Nu stiu daca cineva mai citeste sau urmareste intrebarea lui ADRY. Vreau ca mesajul meu sa nu supere sau sa afecteze pe cineva, dar asa gandesc eu.As vrea sa se stie ca dupa legea armelor neletale, unora nu o sa le mai ajunga iar atunci va veni vremea sa ceara arme letale.Cred ca o siguranta si protectie mai mare pentru fiecare din noi nu este data de dreptul de a detine arme; ci de o mai buna aplicare a legilor curente. Jafurile de acum, violuri si amenintarile se fac de multe ori cu cutite, si alte arme albe. Daca ar fi permis ca oamenii sa detina armele cu glont pentru autoaparare, infractorii ar fi primii care si-ar procura. Unii isi procura si acum, la negru, dar acestia sunt putini, pentru ca se face puscarie grea pentru detinere ilegala de arme si/sau munitie. Dar atunci, fiecare infractor, mic si mare, va avea o arma cu glont, pe care o va tine cu el pe unde merge sa fure.
Sigur, e frumos cand doar tu ai arma cu glont, si ceilalti nu. Dar daca are toata lumea, inclusiv teribilistii, betivii, hotii de buzunare, si orice infractor la colt de strada ( care, acum nu risca puscarie sa-si procure ) cum mai e? In loc sa-ti puna infractorul cutitul la gat, e mai bine sa-ti puna pistolul la tampla? Sau, iti imaginezi ca daca iti pune infractorul pistolul la tampla, ai tupeu sa tragi pistolul de la brau sa-l impusti? Sau crezi atunci nu o sa se mai fure? Ca o sa le fie frica la infractori de impuscare, si doamne fereste sa mai practice aceasta "meserie" veche...Fi convins ca o sa fure si atunci! Doar ca, daca o sa fie prinsi, in loc sa fuga ca acum, mai bine te impusca, ca nu cumva sa te duci tu sa iei arma sa-i impusti. Caci, hotii sigur o sa poarte armele cu ei cand sunt la furat, dar tu, in izmene in casa, la bucatarie sau pe wc, nu prea cred ca ai pistolul cu tine.Si, cum nu rezolva politia nedreptatile de acum, crezi ca o sa rezolve abuzurile de arma facute atunci?
Imagineaza-ti ca mergi pe strada cu pistolul la brau, si de dupa colt iti pune unul pistolul la cap, cerandu-ti banii. Ce faci, scoti pistolul? N-ai cum, ca infractorul ti-l tine pe al in tampla. Daca faci figuri, te impusca, si zice ca a fost autoaparare, ca ai vrut sa-l jefuiesti. Daca n-are cazier, si amandoi sunteti singuri, eu fac pariu ca justitia de la noi din tara, asa de "oarba" cum e ea acum, nu-l va dovedi vinovat. Iar daca are cazier, o sa urmeze un proces lung, din care poate scapa, din lipsa de probe care sa dovedeasca cum a stat situatia.
Scenariu 2. Dormi linisistit in casa, cu pistolul sub perna; iar hotii te ataca. Fii sigur ca nu o sa vina neinarmati, in conditiile in care si ei stiu ca oricine poate avea pistol. Si, de obicei hotii intra pe nesimtite, fara sa incerce 50 de chei. Intra pe nesimtite sau pur si simplu izbind tare usa spargand incuietoarea, si pana sa iei tu arma iti vor pune pistolu la cap. Ce mai poti face? Sau, daca ii auzi, ei se vor ascunde dupa obiecte tari si va urma un schimb de focuri ca-n filmele americane, dupa care ei vor fugii inainte sa ajunga politia.
Acum, fara arme, vin, fura, si eventual daca sunt surprinsi fug. Cand o sa aiba toti arme, vin, fura, daca sunt surprinsi va veti impusca ca orbii unii pe altii, sub deviza care-i mai rapid si mai bun tintas va castiga.
Acum, violatorii iau "cu japca" cate o fata la ei acasa unde fac presiuni ca sa o violeze. Cand o sa aiba voie fiecare sa detina arma de foc, o sa o ameninte cu pistolul, si daca ea nu vrea, o vor putea omora declarand ca a fost hoata. "Ce cauta la noi in casa? Mama ei de hoata! I-am tras un glont in frunte ca asa merita!" vor zice infractorii, si ma indoiesc ca politia va reusi sa demonstreze ca ei de fapt au fost infractorii. Voi credeti, ca daca oamenii legii nu reusesc sa pedepseasca infractorii acum, si multi scapa nepedepsiti, va imaginati ca o sa le fie usor sa demonstreze care caz a fost de autoaparare si care nu? Orice uz de arma, va fi declarat ca autoaparare. Si, normal, autorul va fi nevinovat pana cand se dovedeste contrariul, iar mortul nu mai poate vorbi, si stim bine de asemenea, cata dreaptate e justitia in tara noastra.Asa ca... arme de foc va mai trebuie fratilor. Sa va impuste infractorii in cap la colt de strada pe 10 mii de lei, sa va ia apoi pistolul de la brau ( ca deh, pot sa-l vanda, nu? ) si sa-i prinda politia cand o zbura porcul.Sau, unii din voi sunt asa de incuiati incat va ganditi ca doar voi veti avea pistoale? Si vine hotul in casa, neinarmat si timid saracul, si voi il prindeti si-l impuscati in cap? Sau va imaginati ca daca va fura un hot de buzunar ceva in autobuz sau pe strada, scoateti pistolul si trageti dupa el? Fratilor, glontul cade la peste 3 km! Deci daca tragi cu pistolul pe strada, si gloantele trec pe langa hot, ele vor lovi oameni nevinovati, masini, si o multime de alte obiecte!
Deh. tot "cocosu" vrea arme de foc in casa. daca ar primii, si ar vedea ca tot se va fura ca in codru, si tot vor fi nedreptati, o sa vrea bazuka. sau lansator de rakete...
Ps. nu ne putem compara cu alte state civilizate mai fratilor, ca acolo justitia e mult mai dreapta decat la noi. Acolo, se stie cand e caz de autoaparare si cand nu. Sa ajunga justitia de la noi ca cea de dincolo, si dupa aia sa cereti arme de foc! Cine are bani, isi angajeaza bodiguarzi si agenti de paza. care nu, la ce va trebuie arme letale sau neletale?
Power without control is nothing...

| ultra a răspuns:

Am urmarit si eu toate conversatiile purtate pe tema purtarii si detinerii armelor de foc, este indicat, periculos, nefolositor sau chiar un simplu fapt necesar dat in conditiile si situatiile din zilele noastre?
Silvioman in proportie de 80% as urma sfaturile tale ba chiar le respect fiindca nu am nevoie de pistoale sau lucruri de genul asta. Oricata de multa experienta ai avea in domeniu trebuie sa admit ca si Adry are foarte mare dreptate in unele privinte, adica :
Iata cum privesc eu lucrurile -Silvioman vorbeai de scenarii, in unul spuneai -ce ar fidaca toti ar avea arme de foc si permis port arma?
In primul rand vreau sa-ti spun dupa cum stii si tu prea bine permisul se elibereza in urma unui examen psihologic deci nu orice persoana care e simtitoare ca vrea '' preia uterea lumii'' poate sa beneficieze de un asemenea privilegiu, deci nu orice handicapat psihopat de sange nu va umbla nervos pe strazi luand la liniar oamenii de pe strada. Daca s-ar desfasura examenul acesta cu oameni capabili, cu doctori specializati, care nu iau mita si toate cele nu ar fi probleme din privinta asta, armele ar fi in perfecta siguranta in posesia detinatorilor.
Sa luam si alta situatie, spuneai ca sunt persoane care nu au infractiuni la activ, nu au dosar penal si se apuca de infractiuni, vreau sa-ti spun ca in proportie de 90% persoanele care comit jafuri, furturi, crime, violuri etc sunt recidivisti care au la activ deja alte ''treburi bine comise'' de acolo vine si faptul ca politia romana i prinde foarte repede, politia romana de care stim si noi foarte bine ca lasa de dorit dar totusi ea nu are mult de lucru date fiind situatiile de fata.Inca o data infractorii nu-si pot procura arme asa ca rata infractionalitatii scade asta in cazul in care omul de rand si cinstit, capabil si intreg la minte are dreptul la o arma asta in cazul cand vin cei 6-7 indivizi la furat(de obicei nu vine unul singur-ei umbla in grupuri) sa aiba cu ce se apara. Sustin purtarea de arma oamenilor care stiu ce vreau in viata si se documenteaza in legatura cu faptul ce si-l doresc, nicidecum nu incurajez faptul acesta in conditiile in care se poate evita asa ceva.
Sa ne auzim de binewinking Sal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FN P90 sau Barret 50 cu ele mergi la sigur

| stanlei a răspuns:

Vreu sa stiau daca implinand 18 ani pot da de permis de port arma si sa achizitionez un pistol cu foc automat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RUSU Buna dimineata, am citit si eu ce spune "evreu" ca sa-i spunem asa fara nici o conotatie nazista, antisemita si oarecum nu pot sa ma abtin in a ma afirma. Acum sa le luam pe rand:
Este bine sa detii o arma letala? Depinde
Este bine sa folosesti o arma letala? Depinde
Un detinator de arma letala are mai multe probleme datorita ei sau beneficii? Depinde
Deci cum a spus si marele Einstein(referindu-se la cu totul altceva(timpul)) in teoira relativitatii. TOTUL este relativ asa ca "evreule" ai dreptate relativ, exista cazuri si cazuri un exemplu ca sa intelegi.
Exista o data site ogrish.com si pe langa alte porcarii erau prezentate executii cele mai grave mi s-au parut cele ale cecenilor asupra soldatilor, ofiterilor rusi. Mi se pareau atat de grave incat mai ca ajunsesem sa-i urasc adica nu sunt un om care se inmoaie usor dar sa vezi cum impusca un om dupa care ii taie gatul inca, el zbatandu-se sa respire mi se parea o jignire asupra Omului ca rasa pana, pana sa imi dau seama de fapt ca atunci cand elicopterele rusesti treceau deasupra Ceceniei lasau in urma sute de morti civili copii, nu stiu daca cunoasteti genul de damage ale cartuselor trase din elicopeter. Bine asta nu le dadea dreptu cecenilor sa faca ceea ce faceau dar, se schimba putin situatia nu? aspectu prinde alta culoare asa ca eu sunt de acord cu ce zici tu doar 50% restul sunt balariihappy Multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la politie si le spui ca vrei sati ei pistol cu bile de cauciuc ei iti da o cerere si fisa pentru analize pe care trebuie sa le faci iar la completarea cereri tip bifezi patratica unde scrie PORT SI FOLOSIRE pe langa asta iti mai trebuie o copie c. i 2 poze 3/4 aviz psihologic pentru arma cazier judiciar si platest la agentia fiscala o taxa de 103ron taxa pentru procurare arma si apoi depui dosaru a am uitat iti vor da si un instructaj care trebuie sal citest pentru tine ai grija sanctiunile sunt foarte mari la fel si pedepsela.eu iti urez succes eu asa am facut bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am luat un wallter P99T nu va luati pistoale mari ca dati bani de geaba si la sanctiunile care sunt eu va zic ca nu prea aveti unde sal folositi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un walter e bun

| FlorinPx a răspuns (pentru somebody):

Salut, am citit toate raspunsurile tale si iti dau cea mai mare dreptate. Eu am 15 ani si pe la 18 ani as vrea sa detin o asemenea arma dar nu letala, pentru a te apara nu trebuie sa omori un om ci e de ajuns sa il sperii/ranesti cu o arma cu gloante de cauciuc. Dar in cazul parlamentarilor, bancherilor intr-un cuvat oamenii care transporta bunuri de valori foarte mari s.a.m.d decat iei sa detina arme letale. Si cu testele de psihologie, putina atentie si le treci chiar daca nu esti copt la minte, tot ce ar trebui sa faca este urmatorul lucru, dupa ce primeste toate aprobarile si depunde dosarul la politie primeste arma in 20 de zile sau 6, ar trebui sa fie urmarit de 3 oameni de la politie, 2 la distanta de 10 metri si unul sa il provoace (injure, sau sa gasesasca un motiv de a se certa cu acea persoana) daca respectivul care vrea sa detina arma sare la bataie daca are pistol il impusca pe acel "personaj" chiar daca nu prezinta nici cea mai mica amenintare decat ca s-a luat la cearta. Daca a sarit la bataie ar trebui sa i se respinga cererea pentru permisul de Port Arma. Am vazut ca te pricepi si zi-mi ce parere ai din ce am scris mai sus. Bafta!