| resmerita a întrebat:

Ce s-ar intampla daca nu ar fi respectate in societate regulile morale

1 răspuns:
| tycho a răspuns:

Moralitatea, atribuita gresit unor texte religioasa este pur si simplu un mecanism de prin care ne asiguram perpetuarea speciei umane. Au existat si exista si acum societati in care este comun omorul, violul si alte acte imorale, dar exista o limita. Daca o societate trece de aceasta limita ea dispare deoarece nu e stabila. Ca si o paralela, acest lucru se intampla si la animalele care isi mananca puii, dar nu ii mananca pe toti, ca astfel ar disparea specia. Moralitatea sta mana in mana cu spiritul de autoconservare doar la nivel de societate. Asa cum nu vrei sa iei un cutit si sa te tai putin chiar daca stii ca o sa se vindece 100%, la fel nu ii dai in cap la vecinul tau pentru ca stii ca nu e bine pentru grupul in care traiesti.