| bernar a întrebat:

Ce se intampla daca conduc un autovehicul din categoria C1 sau C cu permis doar pentru categoria B?

Ce se intampla daca conduc o motocicleta cu un permis doar pentru B tinand cont ca am si categoria A, insa nu am cerut editarea permisului inca?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Comiti infractiunea de conducere cu permis necorespunzator categoriei, conform art.86 din OUG 195/2002, citez:
"ART.86.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."
2.Comiti cel putin fapta de a nu prezenta la control documentele prevazute de lege, printre acestea fiind si permisul de conducere corespunzator, contraventie prevazuta de art.101, citez:
"18.nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2)."
Asta daca se va socoti ca promovarea examenului pentru categoria A inseamna si ca detii permisul, altfel te incadreaza tot la infractiune. Pedeapsa este amenda de la 480 lei la 640 lei. Numai bine!