| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă dețin o arbaleta și sunt minor, nu ma refer la orice arbaleta și la una adevarata gen un EZ Archery Ballistic 370. Poate sa mi se întâmple ceva? Imi trebuie permis pentru a deține astfel de arma? Poate cineva sa îmi facă ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Arbaleta este prevazuta la lit.D - arme supuse notificarii, din anexa la L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare.
Pentru a obtine si detine legal o arbaleta trebuie sa ai varsta de 18 ani, sa faci o notificare prealabila la organul de politie si sa obtii un certificat de detinator.
Nerespectarea acestor prevederi constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 2.001 la 5.000 lei.