| Homportament a întrebat:

Ce se întâmplă dacă îi dai la un om un șpaclu în cap și îl omori, cu scop de apărare?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Cu un șpaclu nu cred că-ți iese. Mai bine încearcă cu toporul.

9 răspunsuri:
| Homportament explică (pentru gabicoo):

Dar dacă-i sparg capul?

| gabicoo a răspuns (pentru Homportament):

Tot dosar penal înseamnă.

| Homportament explică (pentru gabicoo):

De ce înseamnă dosar penal dacă este cu scop defensiv?

| SanducuSandu a răspuns (pentru Homportament):

Tentativă de omor zice poliția

| DamarisS91 a răspuns:

Vezi incadrare juridica in Codul Penal
https://www.rasfoiesc.com/......in-C75.php

cica e Omorul calificat daca

(1) Omorul savarsit in vreuna din urmatoarele imprejurari:

a) cu premeditare;

b) din interes material;

c) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la tragerea la raspundere penala sau de la executarea unei pedepse;

https://www.scrigroup.com/legislatie/INFRACTIUNI-CONTRA-PERSOANEI44973.php

| SanducuSandu a răspuns (pentru gabicoo):

Depinde ce scrie poliția

| eliancodrut a răspuns (pentru DamarisS91):

Tu ai citit ce a scris cel care a intrebat? Cum poate fi omor calificat o autoaparare?

| eliancodrut a răspuns:

Ce a patit Iovan care l-a impuscat pe amantul sotiei?
Legea prevede ca forta si mijloacele cu care ripostezi la un atac sa nu fie disproportionate.

| LarcerGHORANCH a răspuns (pentru gabicoo):

Nu dosar penal. Un om care se apără nu este pedepsit de lege fiindcă face un bine (vrea să scape de un om periculos). Un om care atacă este pedepsit fiindcă face un rău (este un om periculos). Caută pe internet cum stau lucrurile cu atacul și apărarea.