| dany1988122 a întrebat:

Ce se poate face impotriva unui angajator care nu a platit o anumita categorie de angajati? Se poate da in judecata individual? Ca se presupune ca unii sunt lingai si il pupa in fund pe angajator sau nu vor sa se puna rau cu el.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Întâi, reclamă in scris la Inspectoratul Teritorial de Muncă.
Nu are importanță că unii colegi sunt pupincuriști, angajatorul are obligatia sa vă plătească, iar dreptul salariatului este de a beneficia de remunerarea muncii prestate! Fiecare vrea bani de o pâine.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă au incălcat contractul de muncă/legislația in vigoare, da!

| dany1988122 explică (pentru sierra1):

Statul e cel mai mare infractor. Incalca legea la ordinea zilei. Unii angajatori muncesc 24 de ore din 24, 7 zile pe saptamana, 365 de zile pe an.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Angajati rolling on the floor

| sierra1 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu statul te-a furat ci o firmă sau un director sau contabil sau sau... identifică EXACT pe cine dai vina in justiție sau măcar in limbaj

| dany1988122 explică (pentru sierra1):

Primarul. El e angajatorul. E vorba despre asistentii persoanelor cu dizabilitati.

| mi25 a răspuns (pentru dany1988122):

Primarul nu este statul. El este alesul comunitatii. Problema ca el fiind ales nu prea sunt parghii din partea guvernului pentru a-l constrange. Singura care o poate face este justitia, daca nu este comuniune intre primarie, judecatorie, politie, procuratura si alte organisme.

| SingleForOne a răspuns:

Angajatii trebuie sa respecte contractul individual de munca conform legislatiei in vigoare, printre care cel mai important lucru ar fi comportamentul exemplar si sa realizeze activitatea zilnica, si obiectivele lunare, altfel vor gasi scuze sa scada din plata promisa sau sa nu ofere deloc. Trebuie apelata protectia angajatilor.

| dany1988122 explică (pentru SingleForOne):

Nu de asta nu i-a platiti. Cica nu are primaria bani.

| SingleForOne a răspuns (pentru dany1988122):

Totusi se poate apela protectia angajatilor, si ar trebui gasite evidente daca au sau nu de unde plati. Altfel ar fi sanctionati daca se gasesc dovezi ca au de unde plati. Daca el are legaturi undeva, asta e o problema in plus, mai complicat...