| Denis_Den_1999 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii cetatean american?
de exemplu sa ma mut acolo si sa traiesc acolo tot restul vietii?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Cale lunga.
http://www.publika.md/......06091.html
O zi buna:)

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii major.

trebuie sa fii de minim 5 ani in SUA fara sa fi lipsit mai mult de un an

sa ai domiciliu stabil in ultimele luni in statul in care faci cererea de cetatenie

sa nu ai un dosar de infractiuni cat timp ai fost pe teritoriul SUA

si pe urma chestiile obisnuite, sa stii limba scris si vorbit, sa stii istoria (din care dai si teste scrise)

sa ai un caracter pozitiv asupra constituriei tarii lor

sa depui un juramant de credinta in care spui ca respecti constitutia, te supui legilor si renunti la alte cetatenii. Daca esti barbat trebuie sa depui juramant ca vei face parte din fortele armate daca statul iti cere

| vicecity8 a răspuns:

Ar fi mai multe variante:
1. Iti trebuie viza, pe care o poti castiga la loteria vizelor care are loc doar odata pe an si chiar daca castigi una dintre vize tot trebuie sa dai o gramada de bani pe acte.
2. Stiu ca daca lucrezi de exemplu in Romania la o companie care are sucursale si in S.U.A. poti incerca sa ceri un transfer. Ma re fer la companii mari, gen IBM sau Intel
3. Poti obtine o viza de vizitare pentru 6 luni mi se pare si daca in perioada aceea te casatoresti cu o femeie care are cetatenie americana, automat vei obtine si tu cetatenia si vei putea locui acolo pentru restul vietii.

Alte optiuni nu stiu. Daca vrei poti sa te interesezi si pe google.