| doctorul9595radu a întrebat:

Cei care au masini pe Bulgaria ce aveti de gand sa faceti? oare va fi o lege sa ne oblige sa imatriculam masinile pe Romania? ce parere aveti? astept raspunsurile voastre si de la cei care au masini pe Bulgaria ce veti face pe viitor

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si acum exista prevederea legala, dar nu a fost aplicata.
Potrivit OUG 195/2002, republicata in 2004, cu md. ulterioare, citez:
" ART.13.(1) Autovehiculele si remorcile se inmatriculeaza permanent sau temporar la autoritatea competenta in a carei raza teritoriala proprietarii isi au domiciliul, resedinta ori sediul, in conditiile stabilite prin reglementarile in vigoare."
Pentru a o putea inmatricula legal acolo trebuie sa ai domiciliul ori resedinta ta acolo ori sa ai o firma cu sediul acolo.
Din ce am citit se pare ca si bulgarii vor sa termine cu inmatricularea masinilor din Romania.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuza-ma, dar gresesti. Ceea ce ai dat tu este citat din legislatia romaneasca, care nu se aplica in Bulgaria. Deci masinile alea sunt inmatriculate legal in Bulgaria, pe numele proprietarilor(care nu sunteti voi). Daca v-o vinde insa, e obligatoriu ca in 30 de zile sa o treceti pe numele vostru si implicit sa o inmatriculati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Vinzi castraveti la gradinar, sunt jurist, sigur ca este legislatie romaneasca si n-am spus ca este bulgareasca.
Bulgarii care inmatriculeaza acolo masini proprietate a unor cetateni romani sunt doar proprietari formali, altfel n-ar putea sa le inmatriculeze. Si romanii ar putea sa le inmatriculeze legal in Bulgaria, asa cum am spus in raspunsul meu.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Spuneam doar ca citatul dat de tine nu are legatura cu inmatricularea in Bulgaria. Adica nu iti poate spune OUG 195 cum se inmatriculeaza in Bulgaria.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radu_Bogdan_Ionut_1990):

Nici n-am spus asta si intrebarea utilizatorului nu se referea la cum se inmatriculeaza masinile unor romani in Bulgaria.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu ai spus, ai dat un articol din oug care spune cum se inmatriculeaza. Apoi ai inceput sa explici ce trebuie sa faci pentru a o inmatricula in Bulgaria. Iar eu am spus ca textul de lege citat nu are legatura cu ce ai scris dupa.

| Arthur a răspuns:

Aşa se preconizează, dar gândeşte-te la varianta cu firma deschisă în Bulgaria.

| onasis1961 a răspuns:

Cele care sunt euro 1 si euro2 merita acum inscrise.

| panther2007 a răspuns:

Statul nu te poate obliga sa iti inscrii masina pe Romania daca ai taxele platite la zi in Bulgaria!