| Geanin a întrebat:

Cine imi explica si mie cum a aparut Criza Economica din 2008?
Vreau sa inteleg cum se poate ajunge la un colaps economic, niciodata nu am inteles asta.

Adica nu pot intelege ideea cum ca banii, invetie a oamenilor, ajung sa faca rau tutror. Ce se intampla mai exact intr-un colaps economic, unde ajung banii sau cine are de suferit?

P.S.:Nu vreau abureli legate de politica si economia din Romania. Intrebam la scare globala cum se produce o astfel de criza.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pe scurt: o ipoteca data unui negru somer ca sa cumpere o casa in paragina este vanduta drept produs structurat de investitii, astea sunt stranse laolalta si vandute pe milioane de dolari altor banci. Pe urma bancile se dumiresc ca platitorul imprumutului e de fapt un Ninja (adica: fara venit, fara slujba sau avutie), ca Ninja a predat cheile inapoi la banca, si s-au ales cu niste cocioabe pe care nu vrea sa le cumpere nimeni.

http://www.youtube.com/watch?v=mzJmTCYmo9g

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=8oTdK_GvU70

Mai am multe lucruri f interesante daca vrei.

| CuriousStuff a răspuns:

Uita-te la filmul The big short
http://www.imdb.com/title/tt1596363/?ref_=nv_sr_1
si o sa intelegi exact de ce s-a produs criza economica. Ar fi mult de explicat si nu stiu daca as fi in stare dar din film o sa intelegi foarte bine. Pe scurt e legat de piata creditelor pentru case. piata care era fondata pe o temelie foarte instabila. si totul s-a prabusit din cauza asta. in film e vorba cativa oameni care au prezis chestia asta, au "pariat" se va intampla, toata lumea credea ca e imposibil si astfel au obtinut niste cote bune si dupa s-au imbogatit pentru ca e vorba de miliarde de dolari, dar pe langa povestea lor explica foarte fain si motivul pentru care toata piata s-a prabusit si cum s-a ajuns de acolo la criza economica mondiala. Si la finalul filmului iti zice ca bancile fac si azi exact aceleasi greseli doar ca au schimbat termenii folositi, chestie ingrijoratoare, as spune.

Banii sunt inventia bancilor si doar ele profita la maxim de ei. Prima banca care a dat un imprumut vreodata l-a dat cu dobanda, deci ala care a luat primul imprumut trebuia sa dea inapoi mai mult decat a luat, chestie imposibila pentru ca doar banca putea sa-i dea mai multi bani, sau o alta persoana care a luat un imprumut la banca. si astfel, datoriile tuturor fata de banci cresc in continuu si nu ave ce face. bancile nu au nicio treaba cu niciun guvern, ele stabilesc cati bani produc, cat valoreaza fiecare si in orice moment, daca vor pot sa spuna ca toti banii pe care ii avem nu mai sunt valabili sau valoreaza doar jumatate din cat credem si nimeni nu le poate face nimic.

| L1feDRAIN a răspuns:

Saracu'.

Eu stiu ca o criza incepe cand productia de marfuri e prea mare, iar oamenii au destul si nu mai cumpara, di ncauza asta scad preturile si producatorii ajung in minus, cu bancile, n-am idee ce se intampla.