| FanMedical a întrebat:

Conform legislației româneşti, detectoriştii care caută tezaure şi zăcăminte de minerale îşi asumă o răspundere mare?

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru detector ai nevoie de autorizatie si nu ai voie sa faci detectari in locurile declarate situri arheologice. Obiectele de valoare arheologica / baneasca trebuiesc declarate si predate statului chiar daca sunt din curtea ta. Pe subsolul Romaniei este proprietar statul.

| dragonmagd a răspuns:

Trebuie să declare dacă au găsit ceva chiar dacă acel ceva a fost pe pământul său pentru că tot ce e în pământ face parte din tezaurul țării, după ce declară primește nu știu exact cât la sută din valoarea tezaurului. Și eu am găsit monede dar prefer să le păstrez.