| FanMedical a întrebat:

Conform legislatiei romanesti,pentru ca un mecanic sa ofere cursuri tehnice in privinta confectionarii armelor albe (de exemplu sabii, topoare de lupta sau sulite) este necesara autorizarea de catre politie?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Si problema e ca nu un mecanic are experienta de a oferi aceste cursuri.

| FanMedical explică (pentru darrio2007):

Dar cine crezi tu ca are?

| darrio2007 a răspuns (pentru FanMedical):

Un armurier.

| FanMedical explică (pentru darrio2007):

Dar apropo :
1.De ce are nevoie de aprobare de la politie?
2.Ar putea armurierul sa impuna o varsta minima pentru a te inscrie la cursurile sale?

| darrio2007 a răspuns (pentru FanMedical):

Prima problema ar fi daca mai exista aceasta meserie in zilele noastre.La noi in tara ma refer. Nu in Japonia, de exemplu. Ar avea nevoie de aprobare pentru a fi inregistrat in sistem in caz de o crima cu o arma confectionata de el. Logic?

| FanMedical explică (pentru darrio2007):

Dar la noi in Romania exista specialisti care stiu sa confectioneze in atelier arme medievale precum sabii, topoare de lupta, sulite sau buzdugane?

| darrio2007 a răspuns (pentru FanMedical):

Nu stiu sa mai existe asa ceva.

| FanMedical explică (pentru darrio2007):

Dar oare la facultatile de mecanica din Romania, nu exista ingineri/tehnicieni care au cunostiintele necesare sa confectioneze in atelierele lor astfel de arme medievale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vecinul meu, Boris, te poate invata cum sa.ti faci un şuriu, un topor sau o potcoava, insa nu.ti elibereaza certificat de absolvire a scolii.