| asperger3 a întrebat:

Copia CERTIFICATA e certificata de mine sau de notar?
Si cat sa coste?
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul public legalizeaza copiile de pe actele originale.
O copie simpla este certificata de un functionar al institutiei unde o depui, dupa ce verifica daca este conforma cu originalul si apoi inscrie pe copie o mentiune de genul: "Certific ca prezenta copie este conforma cu originalul" si semneaza.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O copie poate fi certificata de:
- organul emitent
- de notar
- de institutia la care se depune (in acest caz se prezinta spre conformitate atat actul original, cat si copia sau se face pe loc o copie, iar originalul se da inapoi obligatoriu, pe loc.
Exceptii pot fii doar in cazuri speciale, de exemplu la evidenta populatiei, unde se preiau actele pe baza de opis de preluare pentru termen mai lung de prelucrare si se predau personal titularului sau imputernicitului legal (notarial).

| Anon31241212 a răspuns:

De notar. 6 lei de pagina. (+ TVA)

| asperger3 explică (pentru Anon31241212):

Sigur? Am citit ca eu as face copia certificata conforma cu originalul(ma semnez si imi trec numele si prenumele)

| Anon31241212 a răspuns (pentru asperger3):

Pai da asa si eu am facut. Dar trebuie la notar. El iti arata unde sa semnezi. Pune parafa.

| asperger3 explică:

Trebuie sa fac copii ceritficate conforme cu originalul pentru admiterea la facultate(certificat de nastere, buletin, foaie matricola si adeverinta bac)