| pierduta a întrebat:

Ce semnifica copia certificata pentru conformitate? Unde si de cine se semneaza?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Semnifica faptul ca este conforma cu originalul si se semneaza de functionarul care a verificat aceasta. De obicei aceasta se foloseste in locurile unde nu se cere originalul actului sau copie legalizata, de ex. la angajare. De asemenea mentiunea se face pe copiile depuse ca proba in instanta si pentru acestea se semneaza de cel care detine originalul si depune copia.

| pierduta explică (pentru Ioandelasal):

Daca este vorba de actul de identitate sau certificatul de nastere, acesta se semneaza de cel care il detine? Mentiunea "conform cu originalul" se face pe verso sau nu are relevanta? Pe langa semnatura se trece si data?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pierduta):

Da, asa este. De obicei mentiunea se scrie pe prima pagina, in partea de sus, daca este loc gol, se poate scrie si in partea de jos. Nu-i nevoie de trecerea datei.

| pierduta explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!