| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că mai este vreo cale ca România să ia din urmă Occidentul? România a ajuns o plantație colonială cu un lanț economic care ne duce în paragină : http://www.dailybusiness.ro/......30c07e.jpg
Cred că singura metodă care ne-ar scoate din acest cerc vicios, dar în același timp și mai riscantă ar fi o politică economică a dezvoltării agresive: militarizarea proprietății private, asasinarea bancherilor și confiscarea proprietății morților, construcția masivă de infrastructură și industrie grea, interzicerea dreptului la moștenire și înlocuirea cu dreptul la răscumpărare a proprietății nostalgice, eliminarea urgentă a analfabetismului, arestarea și integrarea socială a cerșetorilor, a gunoierilor și a oamenilor sub limita sărăciei, reducerea șomajului la 0 prin obligativitatea la muncă, creerea unui deficit de forță de muncă rezolvat de imigrație și tot ce este agresiv în dezvoltare.
Acest lucru ar asigura o creștere economică mai elastică și mai mare.
Să zicem că în primul an reușim o creștere economică de 20-25%. Ulterior vom adopta o politică mai conservatoare a unei dezvoltări lente, dar sigure și vom încerca să ridicăm capitalul individual la cel mai înalt nivel posibil, opusul a ceea ce au făcut comuniștii după colectivizare, confiscare a averilor și industrializare.
Ce părere aveți? Eu unul cred că trebuie să depășim stagnarea cu o schimbare radicală și cred că orice alt tip de dezvoltare lentă și conservatoare va ține România în sărăcie și la stadiul de colonie a Occidentului.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E clar că e nevoie de o schimbare.

Dacă rămânem la Tonta, nu avem nicio şansă; dar dacă iese Iohannis, ne va scoate la capăt, să nu fim în coada occidentului.

http://www.tpu.ro/......rerea-cum/

| tudorvolcano explică (pentru NOname):

Să zicem că Iohannis câștigă alegerile. M-am uitat pe proiectul oficial al său pe site-ul PNL : "România lucrului bine făcut".
Este un proiect interesant. Investiția în educație și sănătate ar putea transforma România într-un stat lipsit de corupție și cu o natalitate mai eficientă, dar după un timp foarte lung ( 40-50 de ani ).
Problema este că nu are o metodologie. Ponta are deocamdată majoritate în parlament, deci chiar dacă ar ajunge Iohannis președinte, Ponta trebuie să-și termine mai întâi mandatul de premier ca să își înceapă Iohannis programul. Acest lucru se va întâmpla în 2016 înainte de alegerile parlamentare. Deci vom mai sta încă doi ani cu Ponta la guvernare.

| NOname a răspuns (pentru tudorvolcano):

Da, ştiu, dar fărădelegea lui Ponta tot va fi încetinită, iar în timp stopată de tot.

| Fatamuntilor a răspuns:

Din punct de vedere economic NU
Din punct de vedere social NU
Din punct de vedere al civiliztiei NU
Sau cine a mai ramas...
Cred totusi ca noul presendinte se va stradui sa,, dreaga'' ceva, dar cred fi greu ce a stricat altii atatea ani...
Totusi cred ca ne aflam inaintea unor tari din lumea a 3-a!

| oprescudorin11 a răspuns:

Lasa calcule desarte si mai mult sau mai putin false! Eu merg pe istorie:Australia a fost descoperita de englezi acum cateva secole. La fel Canada, USA, Africa de Sud, Hong Kong, etc.Toate functioneaza dupa sute de ani relativ bine. Chiar Coreea de Sud, Japonia, China.
DA! Avem sanse extreme sa fim dupa o suta de ani de jaf mondial sa nu mai existam! Nu uita ca noi ne invecinam si cu Rusia! Franta deja e in colaps, Spania, Grecia Italia :la fel.
Urmeaza in curand o noua reasezare pe mapamond! Depinde de cum vom cadea, dar promit ca in urmatorii 300de ani sau deloc, daca nu ne vor sterge de pe harta, vom trai ca americanii acum 100 de ani, maxim ca Guineea acum. Nu-ti pierde sperantele!

| tudorvolcano explică (pentru oprescudorin11):

Poate vrei să spui că vor trăi cei care ne vor ocupa mai bine. Nu îți sugerez să trăiești pe premiza că o vom duce mai bine după ocupație. Cel mai probabil ar fi să ne extermine pe toți sau pe mare parte din noi ca populațiile native din fostele colonii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru oprescudorin11):

Inca unu' care crede ca USA=America...Ba,America=continent,SUA=Statele Unite ale Americii, alea-s cateva.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Singura eroare strecurata la tine este 'care ne va ocupa mai bine!"Nu! Nu este asa :suntem ocupati acum cca.75 de ani! Din 23 august 1944!
Asta e realiatatea. Doar ca acum s-au schimbat iar regulile vatafilor!

| oprescudorin11 a răspuns:

ROMANIA (cetatenii) trebuie sa inteleaga o chestiune esentiala de democratie!
Anume, separarea completa a puterilor in stat.
Daca exista aceasta conditie, SISTEMUL VA FUNCTIONA! Ca si in Elvetia, nu neintereseaza pe noi, cetateni de rand si umili, nici cine este presedintele republicii, nici forma de guvernamant, nici cine e seful DNA, sau comisiei de constatare a Constitutiei, nici nimeni care face parte din institutii statale. Votul se va da dupa preferinte, dar orice cetatean stie, ca SISTEMUL VA FUNCTIONA, ORICUM, INDIFERENT DE NUMELE 'SEFILOR'. CAND VOM AJUNGE IN ACEST STADIU, ROMANIA VA DEPASI ORICE TARA DIN LUME, INCLUSIV ELVETIA. CAND NU NE MAI INCARCAM MEMORIA CU NUME DE PERSONAJE AFLATE IN DIVERSE FUNCTII, CACI NU VA MAI CONTA, CACI AVEM EXERCITIUL CA 'LUCRURILE NU AU CUM SA MEARGA ALTFEL DECAT BINE', ATUNCI AJUNGEM STAPANII LUMII.NOI ROMANII CEI UMILI SI UMILITI!

| Kaℓi a răspuns:

"militarizarea proprietății private, asasinarea bancherilor și confiscarea proprietății morților, construcția masivă de infrastructură și industrie grea, interzicerea dreptului la moștenire"
Pe bune?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Kaℓi):

Dreptul la mostenire deja este interzis in practica! Ca lege? Daca e 'mostenire' de furat va fi lasata in continuare! Uite la familia regala la psedisti si in general analfabetii clasei politice, pe post de vataf al puterilor care dispun cum doresc.Scandalurile apar doar cand nu se inteleg intre ei!

| Wehrmacht a răspuns:

Cine face ceva de genu' ala intr-o tara cu o situatie ca a romaniei risca sa porneasca un razboi civil.Or sa se duca dracu' si relatiile cu celelalte state.
Daca la asta te gandesti nu uita ca germanii au fost lasati sa faca ce au facut(prin ignoranta).
Ce zici ce impozit pe venitul bisericii?