Întrebare recomandată | DaDiSk a întrebat:

Romania este republica.Crezi ca daca Romania ar fi monarhie ar avea o situatie economica-sociala-politica mai buna? De ce?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca da. Poate ca nu.In mod sigur privitor la imaginea Romaniei in lume, da, ar fi mai bine.

| onasis1961 a răspuns:

Eu asa cred.Vezi toate monarhiile din Europa, o duc foarte bine.

| DaDiSk explică (pentru onasis1961):

Intrebarea estebig grine ce?

| Decrepit a răspuns (pentru DaDiSk):

Pentru ca au economii puternice si lideri politici care au stiut ce trebuie stimulat,nu ca politrucii amatori de la noi. Ajuta si fondul genetic,care la noi e unul de golanasi care constant cauta raspunsul la intrebarea "Cum ii fac pe astia,cat mai repede?",nu ca in monarhiile existente in prezent,mai putin Suedia,unde lumea se intreaba "Cum pot sa fac sa fie treaba mai buna pentru toata lumea,in asa fel,incat sa fie treaba buna si pentru mine?"

Romania si Bulgaria,spre exemplu,chiar daca ar fi iarasi monarhii ca in perioada interbelica, n-ar putea s-o duca la fel de bine ca polonezii, de exemplu, pentru ca pur si simplu, nu sunt popoare facute sa le fie bine.Stiu ca pare absurd, dar scaldarea in mediocritatea e una din caracteristicile popoarelor balcanice, printre care si noi ne numaram, indiferent ce-ar spune anumiti pacalici cu echerul si compasul in mana.Nu suntem facuti sa avem o situatia "economico-socialo-politica" mai buna pentru ca suntem intr-un loc unde,daca se doreste chestia asta, e omorata din fasa.Iar daca mai exista cei ce si-o doresc, dpdv economic si social sunt impinsi catre margine, ramanand sa faca profit si sa creeze bunastare in "insulita" lor, nu bunastare generala.Statul are super-glue pe maini si se gineste gales la buzunarul tau in Romania, nu ca in anumite tari unde taxele sunt maxim 10-15.Romania n-o va duce bine niciodata, pentru ca nu-si doreste nimeni asta.Sigur,o s-o duca bine unu', doi, dar poporul asta nu este facut sa fie utilitarist, mai ales dpdv economic.

D-aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O situaţie politică mai bună cu siguranţă nu. Familia noastră regală are relaţii foarte bune cu PNŢCD-ul, deci nu este prea greu de ghicit cine ar forma guvernul regelui. Economică şi socială habar n-am, totul depinde de anumite decizii, dar oricum nu s-ar redresa România pe plan economic aşa de uşor. Ar fi nevoie de cel puţin 10 ani.

| sweetys a răspuns:

Normal ca ar sta mai bine la toate capitolel, exceptand Spania care din prostie a intrat in recesiune restul tarilur monarhice nici nu au auzit de criza asa ca ar fi mai bine sa ne alaturam lor. Jos democratia
(parerea mea)

| sweetys a răspuns:

De ce? Fiindca in tarile alea cei care se ocupa de ele au o educatie si o constiinta in timp ce la noi sunt niste oameni de-a dreptul prosti facuti gramada care vor doar bani multi bani ca sa se scalde in ei, iar poporul de cand se naste pana moare da bani.
In tarile monarhice taxele si impozitele sunt facute la nivel de tara nu la nivel de cel mai bogat oras din Europa. Cum e cazul Romaniei impozite si taxe mega mari si mega multe fata de ceea ce se castiga. Mai nou pe un amaat de cos de gunoi se dau 1000 euro in loc sa se investeasca in cu totul altceva.

| sweetys a răspuns:

Monarhia nu va fi nici o data egala cu comunismul. Nu cred ca in Olanda se sta o ora ca sa iei o bucata de paine cum era in comunism nu cred ca in Belgia nu se pot trece granitele ca in comunism cand erau inchise, si exemple sunt multe altele. Compra comunismul de prin nu stiu ce regiune din China cu monarhia din Europa.

| Razvanp69 a răspuns:

1. Romania nu este republica
2. Romania a fost monarhie.
Cat timp a fost condusa de dictator au fost parti bune si parti nasoale. Chiar daca vroiai chiar daca nu vroiai te duceai la munca, te casatoreai primeai un apartament de la stat. Ma rog partile nasoale sunt ca (o sa ti se para ciudat) stateai la coada la paine sau la lapte cate 30 de minute, uneori munceai mult si in conditii dure chiar daca nu vroiai. Eu zic ca tara asta ar fi mult mai bine organizata daca ar stii cum sa o conduca pentru ca exista mult potential, exista planul pentru rosia montana, il pun in viduare?! nu, asa s-ar gasi mai multe locuri de munca. Deci totul depinde dupa cum e planificata tara.

| DaDiSk explică (pentru Razvanp69):

Stiu ar fi stupid sa zic ca Romania este al 3-lea gen. republica semiprezidentiala! De aceea am zis ca Romania este republica.

| DaDiSk explică (pentru Razvanp69):

Sa sti ca in vremea cand a fost Ceausescu nu era monarhie ci comunismhappy

| bogdan2873 a răspuns (pentru Razvanp69):

Stiu cateva aspecte din timpul comunismului nu le-am trait dar le stiu de la parinti/bunici si prietenii mai invarsta si imi povesteau cate 2 ore la coada pentru o jumatate de paiune fiecare persoana din familie nu 30 de minute si aceea paine ca vai de ea atunci nu existau magazine prea multe oamenii aveu banii dar nu puteau cumpara alimente, importam tot electrocasnicele din afara care pentru straini erau rebuturi iar noi dadeam un pumn de bani, Ceausescu era foarte dur cu taranii care din cate imi amintesc ei nu aveu voie sa sacrifice vitei in curte trebuia sa-i dea statului si le dadea o mica parte din el nu aveu unde sa-si vanda podusele decat la coperativa si multe altele dar existau si parti bune cum ar fi ordinea si disciplina de pe atunci iar revolutia ce sa spun romanii erau revoltati de traiul foarte greu iar armata a facut o greseala ca a intervenit cu arme.Acum Romania are un guvern si nu exista locuri de munca ca pe timpul dictatorului si nu exista aceesi educatie si multe altele.In conculzie a fost bine si pe timpul cand ROMANIA avea un dictator dar a avut si partii mai putin bune dar acum trageti voi concluzile despre forma de guvernare

| Razvanp69 a răspuns (pentru DaDiSk):

E acelasi lucru monarhie sau comunism pentru ca daca ai stii explicatia de la monarhie ai stii ca reprezinta puterea intr-o singura persoana.

| summer12 a răspuns:

Da, pentru ca, pentru inceput, ne-am scuti de tot circul din parlament, ne-am recapata demnitatea, am avea drept modele niste oameni educati care promoveaza cultura si valorile morale, relatiile internationale s-ar imbunatatii datorita imaginii si respectului pe care il emana un rege.

| TumblrAddict a răspuns:

Sincer da! Nu am o motivatie anume, dar da sunt PENTRU MONARHIE!