| BeingSelfless a întrebat:

Credeți că avem nevoie, ca președinte și restul clasei politice, ca si cum este Javier Milei pentru Argentina?
Puțin pro și contra ar ajuta.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poate nu cunosc destul de bine pornirile politice ale acestui Javier Milei, dar el nu este oarecum asemanator in gandire si comportament cu Trump?
Noua ne trebuiesc presedinti si politicieni cu tupeul si determinarea lui Ceausescu dar fara sa fie comunisti, acolo a fost buba!
Pentru cine nu stie Ceausescu a avut mai mult tupeu decat toti presedintii pe care i-a avut Romania ulterior, singurul care a ridicat pretentii fata de URSS...pe acea vreme URSS era CINEVA
Cine mai are atitudine din Romania acum fata de conducerea UE, fata de SUA? fate de marile puteri?
(nota: UE am echivalat prin analogie cu URSS, doar pentru exemplificare)
santa Klaus "Ciolanis" care trage sfori sa ajunga lider la Nato?
Ei bine, nu!
Cam asa sunt toti politicienii romani actuali
Restul care nu ati inteles analogia cu Ceausescu, va rog mult sa nu va bagati in seama cu mine!

| Simpatic a răspuns:

Inainte sa dai calificative la lume cu eronat si nefolositor, poate si explici de ce ai facut asta, eu accept critica atunci cand vine din partea unor oameni asumati si culti, care imi pot demonstra ca in anumite situatii eu am expus un punct de vedere gresit!
din partea unor limitati si melteni care au zero cunostinte, nu accept nici critica nici contra-argumente...si mai ales nu accept felul lor arogant prin care ei cred ca au dreptate, singurul lor argument fiind de genul "-eu am dreptate pentru ca asa aleg eu!" fara argumente fara nimic, zero cunoastere!
ai si spus referitor la intrebarea ta sa venim cu opinii pro sau contra! dupa care dai calificative eronate, in fine, probabil aceasta este valoarea ta ca om...eronat!

| goguPatent a răspuns:

Nu, nu avem nevoie de extremiști. De niciun fel.

| BeingSelfless explică (pentru goguPatent):

De ce nu? Ce fel de extremism ar fi vorba?

| goguPatent a răspuns (pentru BeingSelfless):

De ce nu avem nevoie de extremism? Chiar e nevoie de argumente pentru asa ceva?

| goguPatent a răspuns (pentru BeingSelfless):

Lool, cum sa dai nefolositor la un raspuns atat de clar si evident?

| BeingSelfless explică (pentru goguPatent):

Fie el evident, dar nu ai deschis idea în niciun fel. Chiar dacă sunt de acord cu tine, asta se numește "să arunci cuvinte", fără să te exprimi mai bine în ceea ce spui. Nu știu din ce grup faci parte, dar eu am crescut într-un mediu în care trebuie să elaborez o idee când vreau să vorbesc pe un anume subiect, nu doar să arunc 2-3 cuvinte, las în urmă semne de întrebare și posibil instig un conflict pe bază de confuzie că nu pot explica, chiar dacă cineva este de acord. De obicei, "să arunci cuvinte, și pleci" nu este acceptabil mai nicăieri.
*Notă: nu am bifat ca "eronat", pentru că nu este eronat, dar bifat ca "nefolositor" pentru că nu ajută cu nimic din"2 cuvinte" pe care le-ai spus, și"pleci", plus că, aparent, menții o atitudine rezervată.

| KovacsB a răspuns:

Noi doar avem impresia ca alegem. Alegerile sunt facute cu mult timp inainte.

| BeingSelfless explică (pentru KovacsB):

Așa ar fi spus și argentinienii înainte de alegerile lor, dar a câștigat cel care în prezent. Ai dori să elaborezi?

| KovacsB a răspuns (pentru BeingSelfless):

Fum in ochi.

| KovacsB a răspuns (pentru BeingSelfless):

As putea dar se pare ca este doar timp pierdut.