| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că toți liderii de extrema dreapta din Europa vor ieșirea țării lor din UE, deportarea musulmanilor înapoi de unde au venit și susțin Rusia și pe Putin? Câștigătorul alegerilor din Olanda cam așa vrea! Considerați partidele de extrema dreapta periculoase atât pentru România cât și pentru Europa?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Extrem de periculoase pentru o tara ca Romania care are nevoie de Europa ca de aer

| relian a răspuns:

De iesit din UE este posibil, dar sa tina cu Putin, slabe sanse, doar daca or fi de astia dictatori.Sa sustina Rusia si pe Putin pentru ce anume? Le da ala cazare si masa, sau care este ideea sustinerii unui nebun si neserios, unui gargaragiu pe care nimeni nu il agreeaza?

Si nebun daca ai fi, stai si te gindesti daca sa te inhaitezi cu Putin, cu o persoana neserioasa din nastere, care in fata iti spuhne ceva, cand ai intors spatele te lucreaza deja laughing

De iesit din UE la un mom dat or sa iasa si alte tari, UE nu se poate mentine lung timp, nu este o singura natiune, nu au un singur guvern, nu au o singura lege, asa ca slabe sanse sa se mentina.

A fost posibila aceasta uniune stitii de ce? Din cauza banilor, au bagat aia bani la greu, au pompat bani in tarile ce le voiau acolo, tu sa fii, daca vecinu iti da bani moca, ce faci? Normal stai acolo sa mai primesti laughing

Au adoptat alta tactica sa faca aceasta uniune, nu se mai poate astazi ca pe vremea romanilor, cand mergeai si luai cu forta, o bagai pe aia ca vrei sai civilizezi pe barbari, iar in loc, aia trebuie sa iti munceasca, sa iti dea tie ce au.

Asatazi sa gindit exact invers, au spus, mergem la dam noi bani de la noi, sigur or sa fie bucurosi sa vina in uniune, dupa avem noi grija sa ne scoatem bani si pe deasupra ceva, plus ca i-am agata in uniune, laughing
Or sa incerce si mai multe, asa cum s-a intamplat cu toti, au distrus economii, pe baza ca nu-s bune, ca apoi sa vina ei cu ale lor, pai astea is de la noi, is mai bune decat ce aveati voi.

Cind aduc cate o tara in uniune au grija sa isi racoleze sustinatori, pe care o sa-i puna in fctii, carora le da malai, acei oamenii vor asculta de ei, nu de populatie.

Uite acum, am citit pe aici ca Ro vrea sa dopte o lege, daca ai luat acum permis, nu poti avea orice masina laughing trebuie una mica, motor mic, ce stii tu sa faci cu o masina cu motor mare laughing lege cretina.
Intial am spus ca o fi ceva inventie romaneasca, dar aseara am vorbit cu sora mea si ea a spus ca la ei in Italia asa este deja laughing acolo daca esti incepator, nu poti avea masina mai mare ca si motor de nu stiu 70 kw, ori cit zice guvernu.

De ce sa nu am ce imi doresc, daca is banii mei? Platesti taxe pentru masina, platesti drumuri, etc, pentru ce?
Legea asta e atac la intimitatea omului, la dreptul tau dea avea ce iti permiti.

Italienii se pare exceleaza la legi aberante, tot ei au fost aia care au bagat legea, sa oblige oamenii sa se vaccineze, cand mai pe nicaeri nu se facea asta.
Bine au bagat lege sa oblige pe angajator sa nu primeasca angajatii nevaccinati, dar tot dracu ala este.

Iara Ro, ia de pe la aia legi, hai sa facem si noi ca aia, dar pentru ce? Ro ia numa cei rau de pe la UE, nimic bun pentru om.Guvernul trebuie sa lucreze pentru populatia tarii, nu sa faca ce spun altii, ori ca asa cred ei ca ar fi bun.

Lasa omu sa aleaga cei place, daca poate de ce nu? Dacas ii spui tu ce masina sa foloseasca, asta deja suna a dictatura laughing azi asa, miine vine cu alta lege, omu tace, aia vad ca merge, asa ajungem sclavi la argati, la handicapati.

Au bagat deja legea aia cu armele, albe si de care mai sunt, nu ai voie cu absolut nimic.

Deci se merge cam acolo, ce am spus, la asuprirea populatiei, usor usor acolo or sa va duca UE si guvernantii, la sclavie.

De aia apar partide de astea extremiste, pentru ca aia vad in ce directie o ia tara lor, ce vor cei din UE sa faca.

| johnnny123 a răspuns:

Hmmm... ia să vedem... Hitler și Mussolini au fost periculoși?

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred

| Eireann a răspuns:

"De notat că valorile acestor curente pot corespunde unui naționalism afirmat, uneori unui tradiționalism religios hotărât[2], iar alteori, din contra, unui neo-păgânism[3]. Xenofobia, belicismul[4], rasismul sau nostalgia pot și ele să fie prezente în ideologia extremei drepte." Deci daca nu ar sustine ideeile astea nu ar fi extrema dreapta. Cu UE e asa -tarile "sarace" vor banii de la UE dar nu vor sa respecte conditiile impuse, tarile "bogate" nu vor sa tot dea bani pentru ceilalti -asta e tot ce pricepe omul simplu, ca UE da bani dar nu mai ai voie sa ai WC in fundul curtii. Vezi istria ca ne obliga sa mancam insecte, stai jos ca nu te obliga nimeni cu nimic - tot ce inseamna este ca daca anumite insecte devin produse alimentare UE vrea sa aplice niste norme pentru cei care cresc insecte pentru consum si pentru produsul final - pentru a proteja mediul si consumatorii care vor sa foloseasca aceste produse.

| Eireann a răspuns:

Si da, sunt periculoase fiindca perpetuaza un climate de frica. Frica de "ei", ca sunt musulmani, homosexuali, refugiati, etc.

| carevaescu a răspuns:

Ceea ce este periculos sunt tacticile de manipulare și propagandă folosite de diversele interese politice. Nu numai că ascund adevăratele lor interese, dar totodată submină procesul democratic. Mai mult - și mai grav, apelând la frică și ură, submină și umanitatea societăților civilizate...

| EestiSodalane a răspuns:

Nu, nu le consider periculoase. Le consider o reacție naturală la mediul politico-social de azi.

| Holiday a răspuns (pentru EestiSodalane):

Adica vrei sa spui ca ti se pare "natural" sa vrei sa schimbi ceva care nu merge bine cu ceva total dezastruos?! Mai degraba e prostie in forma pura.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Holiday):

N-am precizat ca ar fi bine sau rău. Am spus doar că e o reacție naturală la ce se întamplă astăzi. "Natural" nu este echivalent cu bun sau eficient sau dezirabil sau mai știu eu ce. O reacție naturală este pur și simplu una logică la climatul politic de azi.

| Holiday a răspuns (pentru EestiSodalane):

Repet pentru ultima oara, iar daca nu intelegi nici de data asta, inseamna ca esti analfabet functional. Reactia "naturala" nu e sa fii prost si sa vrei sa schimbi ceva care nu merge bine, cu ceva total dezastruos, cum e mizeria de AUR. Care parte n-o intelegi? Daca pentru tine asta e comportament "natural", inseamna ca esti dus complet.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Holiday):

Eu nu vorbesc de indivizi, care sunt proști sau deștepți, vorbesc de comportamente sociologice care se ivesc natural într-o societate. Dacă o societate conservatoare simte că i se impune de sus o direcție împotriva Status Quo-ului lor atunci e natural să devina reacționari. Natura e uneori dezastruasă. Cutremurele, ciclonii, erupțiile vulcanice sunt în același timp naturale și dezastruoase. Iar în caz că nu știai, sociologia nu studiază alegerile indivizilor ci tendințele unor grupuri mari de persoane care pot fi analizate așa cum și lumea naturală e analizată. E literamente sociologie de bază.