| cotidianulro a întrebat:

Crezi ca este util sa mergi la vot pentru alegerile parlamentare? De ce?

20 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu. Pentru ca si in conditiile in care ai avea o alternativa, votul tau are exact aceeasi valoare ca al tipului din clipul urmator:
http://www.trilulilu.ro/TurBaTu23/bab9b705100915
In plus, o prezenta mai mare la vot nu face decat sa dea legitimitate viitoarelor abuzuri, acesta fiind singurul motiv pentru care toti politicienii insista sa ne prezentam in numar cat mai mare.

regis
| regis a răspuns:

Cine nu merge la vot nu are dreptul sa comenteze. Corect pana aici. Dar cine merge la vot raspunde pentru ce a ales?
@Oliana - daca ai votat pentru urmasii nostri, putem sa te injuram daca le merge rau?
Ma intristez sa vad ca sunt oameni cu pretentii care inca mai pun botul la sloganuri electorale, care chiar cred ca votand cu __________________ (completati spatiul liber cu ce vreti voi) au sanse la o viata mai buna.
Inca o data, prin prezenta la vot (exceptand voturile nule, nu cele in alb), nu faceti decat sa dati legitimitate celor care va considera o masa de dobitoci numai buna de mobilizat in prag de alegeri. Este dreptul vostru sa votati, dar nu ne spuneti noua cum trebuie sa se comporte un cetatean. Pentru ca voi i-ati adus la putere si pe _______ si pe ________ si pe __________ (din nou completati cu ce vreti).

mira
| mira a răspuns:

Eu merg la vot ca sa ma bag in seama. Mira

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Este util, cel putin pentru costiinta mea, sa participi la tot ceea ce tine de "viata cetatii". Daca nu te implici, nu ai ce astepta.

daniela
| daniela a răspuns:

Doar ca sa zici ca nu ai fost pentru ca oricum nu are nicio importanta... tot nu se aleg nominal deci degeaba vrei tu ceva daca "partidul" are alta prioritate.

| psiholoaga a răspuns:

Nu. Eu nu am mers la vot niciodata. Mi se pare inutil si, sincer, nu ma intereseaza cine conduce. Oricum vor fi lucruri bune si lucruri nasoale si oricum vor fi alesi cei care dau carnatul mai mare in campania electorala. Eu cred ca schimbarea depinde de mine, pentru coltul de lume in care ma aflu.

| borsec a răspuns:

Eee hai mai Bro ....nu poti tu sa iei referinte de la matusa Tamara? Pai daca tot ai "carnatu mare" eu zic ca matusa Tamara o sa-ti dea referinte bune, ff bune.

auran
| auran a răspuns:

Nu cred, este ceva asemanator cu eurovisionul - votam si noi publicul dar, tot "comisia" alege

Janina
| Janina a răspuns:

Eu am mers mereu la vot!
e dreptul meu

| anonim a răspuns:

DA.trebuie sa constientizam faptul ca numai de noi depinde viitorul tarii si al copiilor nostri. daca spunem ca ne-am saturat de anumiti politicieni si nu mai mergem sa votam, gresim.sunt partide care asta asteapta, au votantii lor care merg la vot orice s-ar intampla(ex.PSD). daca ceilalti nu vor iesi, atunci vom lasa tara pe mana unui individ precum vanghelie.asta se doreste?

| DiMoDi a răspuns:

Sunt de acord cu regis... să le dau legimitate? nu, merci! straight face
Actualul sistem electoral, NU mă face chiar de loc să simt că votul meu contează, că poate contribui la alegerea omului potrivit să aducă mult trâmbiţata schimbare.
Mai bine, cum bine zice psiholoaga, încerc să contribui la îmbunătăţirea pătrăţelului meu de lume.happy

| maya_4030 a răspuns:

Nu cred ca este util, ne-am dus ca niste sule si i-am facut pe ei cu bani, din partea mea sa se duca naibii toti sad (asta a fost varianta eleganta ) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ar fi vorba doar de dat "cirnatu mare" as ajunge presedinte, da' din pacate mai ai nevoie si referinte cum ar fi de la matusa Tamara laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aliosa6 matusile Tamara sint luate de altii inca din vremuri imemoriale laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-as duce doar sa ma joc un pic cu stampila pe foaie, sa imi ia votul in calcul dar sa nu votez practic cu nimeni. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica eu sunt mai nefolositoare decat ala care nu se duce la vot... tare asa...se vede mentalitatea...mai bine imi anulez votul daca nu am cu cine vota decat sa ma treaca astia la vot sau sa iasa la suta cei care nu merita...of...nu ati inteles ideea happy...la noi cum voteaza si mortii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! Nu am dreptul sa protestez daca nu am fost la vot. Vreau sa ma implic, sa aleg pe cel/cea care cred ca ma reprezinta, altfel vor iesi cei votati de masa mare de oameni care au insfacat carnatul cel mare.
Votez pentru copiii mei, nepotii mei si ai vostri! Este dreptul si datoria mea de cetatean.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnii mei, este util pentru gasca de politruci la fara frecventa si pentru propaganda occidentala a democratiei. pentru romani nu este util, pentru ca legitimam un regim democratic impus de occident cu forta in 89 (forta militara de spionaj si influentare a opiniei publice). de asemenea, acest regim a dus economia si armata romaniei la dezastrul de astazi. daca nu mergem, atunci romanii s-au trezit din manipularea agresiva a trusturilor de media aservite intereselor vestului, si poate vor binevoi stapanii imperiilor sa ne lase sa traim putin mai omeneste. slabe sperante insa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ANULATI-va votul:mergeti la vot, dar ANULATI-va votul. Astfel aratam ca nu suntem indiferenti, doar scarbiti. a si scrieti si o urare "de bine" pe buletinul de vot. Consecintele sunt mai multe decat o simpla anulare a votului

| stefanutz a răspuns:

NU! pentru. ca in 20 de ani (dupa revolutie pana azi) nu au facut nimic!