| LanguageMaster a întrebat:

Scorul la alegerile parlamentare va fi asemănător cu cel din sondaje?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

La alegerile europarlamentare CURS-Avangarde (Pieleanu-Antena3) au busit-o destul de rau. Au umflat scorul PSD cu vreo 10%, scorurile ALDE si PRO cu vreo 5-6% fiecare.
IMAS, de asemenea, a dat scoruri mari pentru ALDE si PRO.

La alegerile prezidentiale, din nou, IMAS a umflat cu vreo 8-9% scorul lui Mircea Diaconu (candidat PRO-ALDE).

Nu m-as lua dupa sondaje. Se observa acelasi trend si acum, unii umfla scorul unui partid, altii al altui partid. In mare parte scorul partidelor este la fel de cateva luni incoace. Se mai schimba votantii PNL-PMP-USR-PLUS si PSD-PRO-ALDE intre ei, dar la nivel prea mic.

Exit-pollurile sunt altceva, ele reflecta in mare parte ce s-a intamplat in ziua votului. De asta trebuie sa ne dea de gandit cand se schimba scorul in mod substantial peste noapte.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil sa fie asa, cu sondajele facute in saptamana dinainte de 6 decembrie.

| Lucian4 a răspuns:

Nuuu, sunt doar statistici. sondajele nu iau in calcul si diaspora