| Ratz_Gabriel_1994 a întrebat:

Cum as putea sa vand masina mea daca este pusa pe numele mamei mele? exista o procura sau ceva? masina e inmatriculata in Italia si as vrea sa o vand in Romania exista vreo solutie? Multumesc mult

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti face ea o procura prin care iti ofera acest drept

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O poti vinde doar in baza unei procuri speciale data de mama ta, in care sa fie prevazut expres ca este pentru vanzarea masinii.
In Romania procura poate fi facuta la orice notar public iar in Italia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).

| Ratz_Gabriel_1994 explică:

Dar daca fac procura la un notar aici in Italia si in Romania o legalizez si o traduc nu este valabila?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ratz_Gabriel_1994):

Da, este valabila, doar ca este mai mult de umblat si cred ca mai scump.
Nu stiu cat costa o procura facuta de un notar italian. Traducerea costa cca 40-50 lei pe pagina iar legalizarea semnaturii traducatorului costa cca 40 lei. Procura trebuie prezentata si in original.

| Ratz_Gabriel_1994 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult!